Hlavní navigace

Google vyhrál soud v Paříži. Nemusí doplácet 1,1 miliardy eur na daních

13. 7. 2017

Sdílet

Razie v pařížských kancelářích americké firmy proběhly už loni v květnu, rozhodnutí vydal pařížský správní soud až tento týden. Informuje o tom agentura Reuters.

Jádrem sporu je pojem „trvale přítomna“. Podle pravidel OECD musí firma v zemi platit daně, pokud je v ní „trvale přítomna“. Ke kritériím patří fakt, že je podnik v zemi fyzicky přítomen, například v ní má své továrny nebo kanceláře se zaměstnanci.

Francie tak chtěla totiž daně i za působení firmy Google Ireland, která odpovídá za evropské operace firmy. Ta má sice kanceláře v Paříži, ale podle soudu má své ústředí v Irsku a nebyla mezi lety 2005 až 2010 ve Francii trvale přítomná, takže po ní placení daní nelze požadovat.

Google také argumentoval, že jeho francouzská filiálka není ve Francii trvale přítomna, především proto, že se zde nepodepisují žádné smlouvy. O ty se stará evropské sídlo Googlu v Irsku, včetně vybírání poplatků za umísťování reklamy francouzských zadavatelů. Google Ireland rovněž vyplácí Google France za jeho poradenskou, marketingovou a inženýrskou činnost.

Ve Francii to Googlu vyšlo, v Itálii třeba ne. Tam musela firma zaplatit přes 300 milionů eur. Působení velkých amerických firem v Irsku ale není náhoda. Tamní vláda jim nastavila luxusní podmínky. Podle Evropské komise šlo až o neoprávněné daňové podmínky a třeba Apple by měl doplatit 13 miliard eur. Jeho daňová sazba se mezi lety 2003 a 2014 pohybovala mezi jedním a 0,005 procenta.

Francie, Británie i další státy si už delší dobu stěžují na daňové praktiky velkých internetových firem, zejména pak na to, že tyto podniky přesouvají zisky do zemí s nižší daňovou zátěží.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 7. 2017 13:25

    Filias

    Neměly by tyto státy raději tlačit na země, které onu nízkou daňovou sazbu mají? Možností mají mnoho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).