Hlavní navigace

Hewlett Packard Enterprise vydává servery s novými procesory AMD, vyrábět je bude v Kutné Hoře

8. 12. 2022

Sdílet

Antonio Neri, Hewlett Packard Enterprise (HPE) Autor: Jan Sedlák

Hewlett Packard Enterprise (HPE) posílá na trh novou generaci serverů ProLiant, která v první fázi využije nedávno představené procesory AMD Epyc Genoa. Všechny čtyři modely ProLiant Gen11 se budou, stejně jako předchozí generace serverů, pro velkou část světa vyrábět v Kutné Hoře.

HPE servery v Česku dává dokupy už několik let. Vyrábí mu je tam tchajwanský kolos Foxconn, který dokáže vyprodukovat až 1500 strojů denně. Kutná Hora slouží jako montážní centrum pro Evropu, Blízký východ a Afriku.

V Kutné Hoře se rovněž montují mobilní datacentra HP POD a nově se tam v přistavěné hale rozjela výroba vodou chlazených superpočítačů. Jde o první takovou výrobu mimo Spojené státy.

Výrobce iPhonů v Česku rozjel první mimoamerickou produkci superpočítačů pro Hewlett Packard Přečtěte si také:

Výrobce iPhonů v Česku rozjel první mimoamerickou produkci superpočítačů pro Hewlett Packard

Servery se čtvrtou generací Epyců mohou mít na jeden procesor až 96 jader, až 6 TB operační paměti DDR5 a podporu PCI Express 5.0 nebo CXL. AMD i v serverech staví na chipletové architektuře Zen 4. Procesory se vyrábí u TSMC pomocí 5nm procesu.

Epyc v serverech postupně získává tržní podíl vůči Intelu, objevuje se také v řadě nových superpočítačů. Na AMD například běží nejrychlejší superpočítač světa, který s výkonem přes jeden exaflop vybudovalo rovněž HPE.

HPE a další výrobci chystají také servery s novými Xeony od Intelu. Generace Sapphire Rapids už byla oznámena, na trh by se měla začít dostávat v polovině ledna příštího roku, a to po řadě odkladů. Tyto procesory jsou vyrobeny pomocí procesu Intel 7 (10 nm), se kterým měl Intel velké problémy.

Foxconn má v Česku také další aktivity. V Pardubicích provozuje montovnu na osobní počítače pro HP Inc., což je druhá firma vzniklá rozdělením původního Hewlett-Packard. Tchajwanci také v Praze provozují ztrátové datové centrum SafeDX, které působí na volném trhu a Foxconn zde zároveň má umístěny vlastní servery.

Foxconn měl u nás loni tržby přes 89 miliard korun, meziročně ale kvůli narušeným dodavatelským řetězcům klesly o dvanáct procent. Podle firmy se ale situace s nedostatkem některých komponent zlepšuje.

Zástupci HPE Lupě také řekli, že se situace v dodavatelských řetězcích lepší, stále ale vše není ideální a chybí věci jako jsou PMIC čipy a podobně. “Časy dodávky serverů se zmenšují a backlog objednávek je tenčí. Příští rok očekáváme další zlepšení. U serverů Gen10 a Gen11 už by situace měla být dobrá,” uvedl viceprezident HPE Flynn Maloy.

Součástí jedenácté generace serverů ProLiant jsou i modely s ARM čipy Ampere (RL300). Pro HPE jde o další pokus, jak ARM dostat do světa serverů. Tentokrát do podle firmy vypadá nadějně, protože na rozdíl od předchozího pokusu s projektem Moonshot už existuje ekosystém potřebných nástrojů (kompilátory a mnoho dalších) a open source komunity.

HPE začne v ČR prodávat servery s nadějnými ARM čipy Ampere. ARM už nasadily Seznam nebo Huawei Přečtěte si také:

HPE začne v ČR prodávat servery s nadějnými ARM čipy Ampere. ARM už nasadily Seznam nebo Huawei

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).