Hlavní navigace

Hewlett Packard Enterprise za 1,3 miliardy dolarů kupuje superpočítačový Cray

18. 5. 2019

Sdílet

Hewlett Packard Enterprise Autor: Jan Sedlák

Hewlett Packard Enterprise (HPE) hodlá za 1,3 miliardy dolarů pohltit největšího výrobce superpočítačů v podobě legendární americké společnosti Cray. Pro HPE jde o největší nákup od získání Nimble Storage za jednu miliardu dolarů. Zároveň se jedná o doplnění akvizice SGI z roku 2016, která za 275 milionů dolarů posílila pozici HPE na HPC trhu.

Pro HPE dává rozšiřování působnosti na superpočítačovém trhu smysl. Firma se po rozdělení ještě více soustředí na růst v oblasti datových center, kde právě HPC sektor představuje zajímavou růstovou oblast. HPE ve fiskálním roce v HPC byznysu vygenerovalo tržby 2,1 miliardy dolarů, což je meziročně o 25 procent více. Cray si připsal růst 16,2 procenta (ovšem po předchozím propadu).

Cray navíc podepsal důležité zakázky v rámci snahy Spojených států doručit takzvané exascale superpočítače (jeden exaFLOPS a více). Jde o kontrakty za 600 milionů dolarů pro Oak Ridge National Laboratory a 500 milionů dolarů pro Argonne National Laboratory v Chicagu. Cray má v současné době v TOP 10 nejvýkonnějších superpočítačů světa tři zástupce.

HPE chce po spojení s Cray představit HPC-as-a-Service skrze HPE GreenLake, což je jeho služba pro hybridní cloud. HPE a Cray budou moci obsluhovat jak velké superpočítačové zakázky pro vlády a státní organizace, což tvoří značnou část HPC byznysu, tak i menší projekty pro komerční sektor (projekty podobné AI clusteru na ČVUT). Detailnější analýzu lze číst třeba zde.

Cray v posledním roce vykázal tržby ve výši 456 milionů dolarů a zisk 130 milionů. HPE dosáhlo na 30,9 miliardy dolarů. Obě firmy nyní chtějí sladit dodavatelský řetězec, procesy a výrobní kapacity ve Spojených státech. HPE je také asi padesátkrát větší než Cray a díky serverovému byznysu má díky objemům dobré vyjednávací podmínky s dodavateli čipů a podobně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).