Hlavní navigace

Huawei v Česku nadále dohání Samsung a překonal Apple. Raketově roste Xiaomi

4. 6. 2019

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

První čtvrtletí tohoto roku v prodeji chytrých telefonů v Česku bylo velmi úspěšné pro čínskou společnost Huawei. Podle posledních údajů Gartneru její prodeje meziročně narostly o 40 procent na 221 tisíc kusů. Huawei tak předehnalo Apple, který kopíruje propady na globálním trhu, a i v Česku meziročně ztratil pětinu a prodal 216 tisíc telefonů.

Tuzemskou jedničkou je nadále Samsung, jenž vyrostl s 316 tisíci prodanými přístroji vyrostl o dvě procenta. Velikým skokanem je Xiaomi, které ze 17 tisíc prodaných telefonů vyskočilo na 170 tisíc. Dá se očekávat, že zájem o tuto značku i díky dobrému poměru ceny a výkonu poroste.

Další růst Huawei je ovšem nejistý, a to kvůli embargu, které na firmy uvalily Spojené státy. Už vyšlo najevo, že Huawei zřejmě snižuje výrobu chytrých telefonů. Firma přitom původně měla plány stát se do roku 2020 světovou jedničkou, našlápnuto k tomu měla dobře.

„Nedostupnost aplikací a služeb Google na telefonech Huawei, v případě, že opatření skutečně vejde v platnost, zásadně naruší mezinárodní obchodní aktivity společnosti – ty v současné době představují přibližně polovinu jejího obratu v segmentu chytrých telefonů. Přinejmenším to povede k nejistotě a obavám zákazníků a omezí tak růst Huawei v nejbližších měsících,“ uvádí v analýze Gartner.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).