Huawei v ČR nabízí průhlednou mobilní anténu a vysílače ze skleněných vláken, testy dělal CETIN

6. 6. 2025

Sdílet

Průhledná mobilní anténa od Huawei Autor: Jan Sedlák

Byznys čínské společnosti Huawei v České republice je od varování NÚKIBu, bezpečnostních obav, uvalení amerických sankcí a kvůli zemi původu složitý, firma si ale stále hledá cesty. Vstoupila například do solární energetiky. Možným zákazníkům prezentuje i netradiční technologie. Na Lupě už jsme psali o “neviditelném” kabelu pro přenos dat (prodávají ho také Japonci). Čínský podnik teď nabízí také “nevidelnou” anténu a stožáry pro mobilní vysílače vytvořené ze skelných vláken.

Neviditelná anténa

Neviditelná anténa je určená do míst, kde je potřeba šířit bezdrátový signál a například z estetických důvodů zamaskovat infrastrukturu. K dispozici je verze pro venkovní a vnitřní pokrytí.

Ne jen Huawei. Také Japonci v Česku nabízí „neviditelný“ optický kabel jako možnou náhradu Wi-Fi Přečtěte si také:

Ne jen Huawei. Také Japonci v Česku nabízí „neviditelný“ optický kabel jako možnou náhradu Wi-Fi

Outdoorová varianta má zvládá frekvence 1 710 až 2 690 MHz (rozměry 500 × 260 × 60 milimetrů a dBi 14,5) a indoorová alternativa pracuje s frekvencemi 3 600 až 5 000 MHz (rozměry 350 × 250 × 2 milimetry a dBi 7,5).

Anténa je převážně sestrojena z průhledného plastu s 80% transparentností. Huawei dále použila technologii nazvanou Metal Mesh postavenou na průhledných a 0,05 milimetru tenkých dipólech.

Neviditelná anténa se v současné době testuje u různých operátorů. Ti technologii zkouší zejména pro zesílení signálu v garážích, obchodních centrech, kancelářích a podobně.

Vysílač ze skleněných vláken

Druhou netradiční technologií, kterou se Huawei snaží ukazovat českým zákazníkům, je anténa ze skleněných vláken. Konkrétně jde o polymer vyztužený skleněnými vlákny (Glass Fiber Reinforced Polymer, GFRP). Číňané GFRP inzerují jako výrobek odolný proti korozi, který je zároveň pevnější než tradiční ocel a zároveň lehký.

Stožár ze skelných vláken od Huawei v testech CETINu

Technologie by měla být určena do míst, kde je například nutné rychlé postavit vysílač, respektive jeho nosnou konstrukci. Huawei nabízí devět typů konstrukcí podle velikosti instalace. Na nejvyšší model lze připevnit šest AAU a šest RF jednotek.

GFRP nejvíce využívají operátoři v Číně, má na nich běžet více než tisíc sajtů. Instalace jsou i v dalších zemích, zde je třeba případová studie s Vantage Towers (infrastrukturní část vyčleněná z Vodafonu).

V Česku podle informací Lupy GFRP testoval CETIN (viz obrázek nahoře), který se zatím nerozhodl pro masové nasazení. Ve svých lokalitách stejně potřeboval betonové základy, takže tam rychlé nasazení flexibilní konstrukce nepřinášelo výhody. Ale je možné, že někde technologii použije.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).