Hlavní navigace

Internet v Číně používá 751 milionů lidí. Zatím jde o jenom polovinu populace

28. 8. 2017

Sdílet

Čínský internet je masivní. V mnoha ohledech by se kvůli velkému čínskému firewallu dalo říci, že jde spíše o národní intranet s omezeným přístupem ven, velikost ovšem obchodně tento neduh může vyvažovat.

Řadu zajímavých čísel ukazuje poslední China Internet Report 2017. V Číně v současné době internet využívá 751 milionů lidí. Ve Spojených státech jde o 287 milionů. V případě USA je to vzhledem k počtu obyvatel téměř 88procentní penetrace. V Číně je penetrace prozatím 54 procent. Potenciál pro růst je zde enormní.

Velká část uživatelů v Číně k internetu přistupuje přes chytré telefony – ty tam vlastní 663 milionů lidí. I díky tomu se v asijské velmoci rychle rozrůstají mobile-first služby, jako třeba mobilní platby. Ty využívá 500 milionů lidí. Téměř 890 milionů lidí pak využívá WeChat, který v sobě kromě posílání zpráv kombinuje řadu dalších funkcí.

Čína má také největší počet takzvaných jednorožců (startupy s hodnotou miliarda dolarů a výše) mimo USA. Konkrétně jich je 45 oproti 105 ve Státech. Vůbec největším investorem rizikového kapitálu do startupů je v Číně tamní vláda. Ta ostatně v technologiích a umělé inteligenci vidí strategickou výhodu a prioritu do budoucna.

Čínský internet je také díky své uzavřenosti a zákazům plně ovládán čínskými firmami. Snad každá západní služba má svůj protějšek. Google – Baidu, PayPal – Alipay, YouTube – Youku, Amazon Web Services – Alibaba Cloud, Uber – Didi a tak dále.

Další čísla a informace lze najít ve zmiňovaném reportu. Čínská vláda také v současné době pracuje na dalším zpřísňování a cenzuře a velice hodlá zpřísnit přístup k VPN. Toho se mnozí obávají, protože by to mohlo zemi odstřihnout od západních informací a služeb, což jsou věci, které například firmy a další potřebují.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).