
Na nového ministra kultury Martina Baxu (ODS) se obrátily organizace protestující vůči chystané novele autorského zákona. Její součástí je povinnost pro některé poskytovatele služeb, aby předem filtrovali nahrávaný obsah. Záměrem zákonodárců je předejít šíření nelegálních kopií autorských děl, zejména na platformách pro sdílení videonahrávek.
„Tuto povinnost je ale nemožné realizovat manuálně, firmy proto budou muset instalovat speciální nahrávací roboty na filtrování obsahu. Ty by měly nahrávaný obsah automaticky vyhodnocovat a v případě, že nebude v souladu s příslušnými ustanoveními, také automaticky mazat. Tato úprava je velmi problematická nejen z hlediska zajištění základních práv a svobod, ale i technicky. I ty nejvyspělejší technologie nepracují bezchybně – z internetu tak bude mizet i obsah, který není problematický – výukové materiály, parodie, memy, tzv. odvozená díla apod.,“ obává se spolek Iuridicum Remedium.
DÁLE ČTĚTE: Novela autorského zákona přináší „daň z odkazu“, ale zapomíná na soukromé či nekomerční užití
Česko musí autorský zákon novelizovat kvůli evropské směrnici z roku 2019, která se věnuje autorskému právu na jednotném digitálním trhu. Vláda novelu připravenou Ministerstvem kultury schválila v červnu 2021. Předchozí sněmovna ji ale už nestihla projednat. Iuridicum Remedium tvrdí, že konzultace k připravovanému zákonu byly jen formální a většina vznesených námitek nebyla vypořádána.
„Výsledkem více než dvouletého procesu je bohužel nekvalitní návrh zákona, který by v případě přijetí parlamentem negativně ovlivnil běžné uživatele internetu i české firmy. Návrh se bohužel v podstatě pouze drží znění směrnice, aniž by poskytoval konkrétnější návod, jak plnit uložené povinnosti, což je obecně smyslem implementačního procesu,“ napsali ministrovi Jan Vobořil z Iuridicum Remedium a David Albrecht ze spolku Za bezpečný a svobodný internet.
Organizace vyzvaly ministra, ať návrh zákona stáhne ze sněmovny a nechá ho ještě přepracovat. Mimo jiné kvůli tomu, že v létě Evropská komise zpracovala doporučení, jak směrnici implementovat, to ale česká novela podle autorů výzvy pomíjí.