Hlavní navigace

IuRe žádá ministra kultury, ať stáhne novelu zavádějící filtrování nahraného obsahu

21. 12. 2021

Sdílet

Autorská práva - copyright Autor: Depositphotos

Na nového ministra kultury Martina Baxu (ODS) se obrátily organizace protestující vůči chystané novele autorského zákona. Její součástí je povinnost pro některé poskytovatele služeb, aby předem filtrovali nahrávaný obsah. Záměrem zákonodárců je předejít šíření nelegálních kopií autorských děl, zejména na platformách pro sdílení videonahrávek.

„Tuto povinnost je ale nemožné realizovat manuálně, firmy proto budou muset instalovat speciální nahrávací roboty na filtrování obsahu. Ty by měly nahrávaný obsah automaticky vyhodnocovat a v případě, že nebude v souladu s příslušnými ustanoveními, také automaticky mazat. Tato úprava je velmi problematická nejen z hlediska zajištění základních práv a svobod, ale i technicky. I ty nejvyspělejší technologie nepracují bezchybně – z internetu tak bude mizet i obsah, který není problematický – výukové materiály, parodie, memy, tzv. odvozená díla apod.,“ obává se spolek Iuridicum Remedium.

Česko musí autorský zákon novelizovat kvůli evropské směrnici z roku 2019, která se věnuje autorskému právu na jednotném digitálním trhu. Vláda novelu připravenou Ministerstvem kultury schválila v červnu 2021. Předchozí sněmovna ji ale už nestihla projednat. Iuridicum Remedium tvrdí, že konzultace k připravovanému zákonu byly jen formální a většina vznesených námitek nebyla vypořádána.

„Výsledkem více než dvouletého procesu je bohužel nekvalitní návrh zákona, který by v případě přijetí parlamentem negativně ovlivnil běžné uživatele internetu i české firmy. Návrh se bohužel v podstatě pouze drží znění směrnice, aniž by poskytoval konkrétnější návod, jak plnit uložené povinnosti, což je obecně smyslem implementačního procesu,“ napsali ministrovi Jan Vobořil z Iuridicum Remedium a David Albrecht ze spolku Za bezpečný a svobodný internet.

Organizace vyzvaly ministra, ať návrh zákona stáhne ze sněmovny a nechá ho ještě přepracovat. Mimo jiné kvůli tomu, že v létě Evropská komise zpracovala doporučení, jak směrnici implementovat, to ale česká novela podle autorů výzvy pomíjí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 12. 2021 14:03

    jirik66

    Skoro všechny své oblíbené filmy a hudbu už mám na DVD, Blu-ray nebo CD. Takže já mám na co se dívat a co poslouchat. Vše získáno legálně, poctivě zaplaceno. Otázka je co dál, neboť optické nosiče vychází z módy a náhrada není. A když si za nějaké audiovizuální dílo zaplatím tak je chci mít doma, v poličce, ne abych to musel streamovat z nějakého serveru. Dejte lidem možnost aby si mohli filmy a hudbu legálně koupit a nebudou ji stahovat nelegálně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).