Hlavní navigace

Neglosa o Neinternetu

11. 4. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Organizace MPA (Motion Picture Association) a IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) se mezinárodně starají o to, aby filmové a hudební společnosti nepřicházely o peníze kvůli nelegálnímu kopírování. Podobně jako jejich známější bratříčci RIAA, MPAA nebo BSA k tomu používají nejrůznějších metod, ale nedaří se jim najít žádnou, která by měla výraznější úspěch. V rámci hledání je nyní napadlo prosazovat "kodex chování", kterým by se měli řídit poskytovatelé internetových služeb (ISP) v EU (jedná se o obecné poskytovatele připojení, nikoliv webhostingu).
Organizace MPA (Motion Picture Association) a IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) se mezinárodně starají o to, aby filmové a hudební společnosti nepřicházely o peníze kvůli nelegálnímu kopírování. Podobně jako jejich známější bratříčci RIAA, MPAA nebo BSA k tomu používají nejrůznějších metod, ale nedaří se jim najít žádnou, která by měla výraznější úspěch. V rámci hledání je nyní napadlo prosazovat „kodex chování“, kterým by se měli řídit poskytovatelé internetových služeb (ISP) v EU (jedná se o obecné poskytovatele připojení, nikoliv webhostingu).

Kodex skutečně „nechodí kolem horké kaše“ a požaduje, aby platilo například následující (tučně jsou věci, které mi přišly obzvlášť zajímavé):

„ISP má odstraňovat odkazy a linky na stránky, na nichž nejsou uznávána autorská práva.“

„Ve smluvních podmínkách má být zakotveno, že zákazník předem souhlasí s tím, aby jeho osobní údaje byly poskytnuty organizaci chránící autorská práva nebo vlastníku autorských práv, pokud tento předloží rozumnou stížnost (“reasonable complaint"), že došlo k jejich porušení."

„ISP mají vyvinout technologii IM (Instant Messaging), sloužící k tomu, aby byli zákazníci informováni, že porušují autorský práva.“

„ISP má přestat poskytovat služby recidivistům.“

„ISP mají dobrovolně archivovat data a důkazy, které mohou napomoci dodržování autorských práv.“

„ISP mají implementovat filtrovací technologii, omezující služby a stránky, které se výrazně věnují ilegálnímu sdílení nebo stahování souborů.“

BRAND

A zlatý hřeb: „ISP mají upravit smluvní podmínky tak, aby zákazník nesměl na svém počítači provozovat server a aby nesměl přenášet nadměrné množství dat, což je indikátorem skutečnost, že porušuje autorská práva.“

U literárního útvaru jménem „glosa“ se většinou předpokládá, že bude něco glosovat. Ale v tomto případě opravdu nevím, co k tomu napsat a nad čím se zamýšlet. Možná nad tím, co pánové z MPA a IFPI hulí? Nebo nad tím, jak se ta nová evropská síť bude jmenovat, protože „Internet“ to nebude.

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).