Hlavní navigace

Neglosa o Neinternetu

František Fuka

Organizace MPA (Motion Picture Association) a IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) se mezinárodně starají o to, aby filmové a hudební společnosti nepřicházely o peníze kvůli nelegálnímu kopírování. Podobně jako jejich známější bratříčci RIAA, MPAA nebo BSA k tomu používají nejrůznějších metod, ale nedaří se jim najít žádnou, která by měla výraznější úspěch. V rámci hledání je nyní napadlo prosazovat "kodex chování", kterým by se měli řídit poskytovatelé internetových služeb (ISP) v EU (jedná se o obecné poskytovatele připojení, nikoliv webhostingu).

Organizace MPA (Motion Picture Association) a IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) se mezinárodně starají o to, aby filmové a hudební společnosti nepřicházely o peníze kvůli nelegálnímu kopírování. Podobně jako jejich známější bratříčci RIAA, MPAA nebo BSA k tomu používají nejrůznějších metod, ale nedaří se jim najít žádnou, která by měla výraznější úspěch. V rámci hledání je nyní napadlo prosazovat „kodex chování“, kterým by se měli řídit poskytovatelé internetových služeb (ISP) v EU (jedná se o obecné poskytovatele připojení, nikoliv webhostingu).

Kodex skutečně „nechodí kolem horké kaše“ a požaduje, aby platilo například následující (tučně jsou věci, které mi přišly obzvlášť zajímavé):

„ISP má odstraňovat odkazy a linky na stránky, na nichž nejsou uznávána autorská práva.“

„Ve smluvních podmínkách má být zakotveno, že zákazník předem souhlasí s tím, aby jeho osobní údaje byly poskytnuty organizaci chránící autorská práva nebo vlastníku autorských práv, pokud tento předloží rozumnou stížnost (“reasonable complaint"), že došlo k jejich porušení."

„ISP mají vyvinout technologii IM (Instant Messaging), sloužící k tomu, aby byli zákazníci informováni, že porušují autorský práva.“

„ISP má přestat poskytovat služby recidivistům.“

„ISP mají dobrovolně archivovat data a důkazy, které mohou napomoci dodržování autorských práv.“

„ISP mají implementovat filtrovací technologii, omezující služby a stránky, které se výrazně věnují ilegálnímu sdílení nebo stahování souborů.“

Content 2017 - tip Footshop

A zlatý hřeb: „ISP mají upravit smluvní podmínky tak, aby zákazník nesměl na svém počítači provozovat server a aby nesměl přenášet nadměrné množství dat, což je indikátorem skutečnost, že porušuje autorská práva.“

U literárního útvaru jménem „glosa“ se většinou předpokládá, že bude něco glosovat. Ale v tomto případě opravdu nevím, co k tomu napsat a nad čím se zamýšlet. Možná nad tím, co pánové z MPA a IFPI hulí? Nebo nad tím, jak se ta nová evropská síť bude jmenovat, protože „Internet“ to nebude.

Našli jste v článku chybu?
18. 4. 2005 15:31
jonáš (neregistrovaný)
Několik tisíc, he? Včera jsem držel v ruce bichli "smlouva o ústavě EU", měla přesně 482 stran, z toho 30 stran ústava v běžném smyslu slova, 14 stran listina práv a svobod. Zbytek tvoří "programové prohlášení" a citace smluv a protokolů, na jejichž základě se zavádí. Šedá realita.
18. 4. 2005 14:36
name (neregistrovaný)
Po**any Acka ti taky prodaj zrezlou karu a pak z nich nic nevysoudis, protoze na to jsou pripraveny. Dobrej pravnik vzdycky prizpusobi zakon pro tvuj prospech, takze si takovyhle svine muzou delat co se jim zachce a potom jeste vystupovat v televizi jak chranej autory. Svine sou to. Nic vic