Hlavní navigace

Jak prohledat všechny díly Simpsonů? Matfyz na to má nástroj a pořádá workshop

Sdílet

Jan Sedlák 15. 7. 2019
SIRET

Tým z výzkumné skupiny SIRET na katedře softwarového inženýrství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy postupně vyvíjí a zlepšuje nástroj, který umí rychle vyhledávat videozáznamy ve velkých kolekcích. V loňském roce například vyhrál mezinárodní soutěž Video Browser Showdown v thajském Bangkoku.

Tato soutěž je nyní inspirací pro podobnou lokální aktivitu. Matfyz pořádá 16. srpna workshop VideoHunter@MFF, kde se vedle přednášek o vyhledávání v audiovizuálních datech bude také v této oblasti soutěžit. Vyhrát lze 10 tisíc korun.

„Pro ilustraci zadání soutěžního úkolu si představte kolekci všech epizod seriálu The Simpsons (cca 700 epizod, 256 hodin), ve které máte vyhledat všechny scény, kdy Homerovi něco spadne na hlavu. A máte na to pouze 5 minut,“ přibližují pořadatelé.

Soutěž zároveň není určená pouze pro lidi s matematicko-fyzikálním nadáním, ale i další studenty středních i vysokých škol i širšímu okolí. Matfyz tímto chce přiblížit informatiku a prvky AI více zájemcům. Upozorňuje mimo jiné, že AI a automatizace budou pronikat do dalších oblastí a rutinní lidskou práci nahradí i u dnes lukrativních profesí. „Spousta dnešních profesí v horizontu 10 až 20 let zanikne,“ píše se u vysvětlení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.