Hlavní navigace

Vyhledávací software z Matfyzu vyhrál mezinárodní soutěž v Bangkoku

Sdílet

Jan Sedlák

Po botovi Alquist z ČVUT na mezinárodní scéně zabodoval další tuzemský univerzitní projekt. Tým z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (Matfyz) vyhrál soutěž Video Browser Showdown v thajském Bangkoku.

Tým z výzkumné skupiny SIRET na katedře softwarového inženýrství Matfyzu vyvinul nástroj, který umí rychle vyhledávat videozáznamy ve velkých kolekcích. Software měl v soutěži na základě textového zadání nebo krátké sekvence najít konkrétní videoscénu mezi 600 hodinami záznamů.

„Způsob zadání se snaží modelovat reálné situace, jako je například hledání pohřešovaného dítěte nebo podezřelé osoby v záznamech pouličních kamer. To jsou zároveň i příklady možného budoucího využití nástroje v praxi,“ popisuje Gregor Kovalčík, který na nástroji dělá společně s vedoucím projektu Jakubem Lokočem.

Software využívá strojové učení. Skupina SIRET vedená Tomášem Skopalem se obecně věnuje vyhledávání v nestrukturovaných datech, kam patří vedle videa i detekce malwaru, databázové indexování podobnosti a podobně.

Prezentaci českého týmu na soutěži v Bangkoku je možné přehrát si na SlideShare.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?