Hlavní navigace

Je tu první smartphone Cat 18 s až 1,2 Gb/s přenosy, představil jej Huawei

16. 10. 2017

Sdílet

Dnes představené telefony Huawei Mate 10 a 10 Pro (specifikace) jsou prvními smartphony, které oficiálně podporují standard LTE Cat 18 – mohou tak dosáhnout teoretické rychlosti downloadu dat až 1,2 Gb/s. I když jde samozřejmě o maximální rychlost dosažitelnou spíš v laboratorních podmínkách než v reálném světě, je to další krok na cestě k zařízením pro budoucí 5G sítě.

Smartphony pohání nový čipset Kirin 970, který dosahuje rychlých datových přenosů díky využití technologie 4×4 MIMO (multiple-input and multiple-output, tedy 4 antény na vysílači a 4 antény na zařízení), sdružení tří FDD pásem (Kirin jich podporuje až pět) a 256-QAM modulace.

S podobnými konfiguracemi tzv. 4,5 G sítí už operátoři nějakou dobu experimentují (a děje se tov Česku), dosud ale pro ně nebyla na trhu dostupná komerční zařízení.

Svůj modem pro více než gigabitové datové přenosy představil na jaře také Qualcomm, jeho Snapdragon X20 LTE modem ale zatím do žádného prodávaného zařízení nedorazil. V červenci představil svůj modem s podporou Cat 18 také Samsung.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).