Hlavní navigace

Mobilní data o rychlosti 1,2 Gbit/s? Podívejte, jak Vodafone testuje 4,5G síť

David Slížek

S takovou rychlostí se zatím setkáte jenom v laboratorních podmínkách. A běžný FUP by vám byla schopná vyluxovat za 10 sekund.

Vítejte v MRT – místnosti rádiového ticha. Za honosným názvem se skrývá malý prostor v garážích centrály Vodafonu v pražských Stodůlkách, kde operátor bez vnějšího rušení testuje technologické novinky. Aktuálně třeba technologii LTE Advanced Pro, která se marketingově označuje jako 4,5G síť.

Založená je na známé agregaci více pásem. Jen teď Vodafone, společně se svým dvorním technologickým dodavatelem Huawei, na rozdíl od používaného spojování dvou (2CC) nebo tří (3CC) pásem zkouší agregovat pásma čtyři. 

Umí tak dosáhnout na mobilní sítě nevídaných rychlostí kolem 1,2 Gbit/s. Samozřejmě s dalšími pomocníky ve formě technologií 4×4 MIMO a modulace 256 QAM. A samozřejmě jen v laboratorních podmínkách.

„V reálném provozu nejde o špičkové rychlosti, s tím se u mobilních technologií nedá nikdy počítat. Důležité je, že vylepšení přidají síti kapacitu a výkon, a tím pádem z něj profitují i uživatelé, kteří nemají špičková zařízení tyto technologie podporující. Provoz se rozloží mezi jednotlivé uživatele a čím více mají data cest, tím snáze a rychleji se odbaví a uvolní zdroje pro další uživatele,“ říká ředitel rozvoje sítě Vodafonu Jiří Švarc.

Content 2017 - tip Footshop

Mimochodem – laboratorně dosahovanou rychlostí 1,2 Gbit/s byste datový balíček o velikosti 10 GB vyčerpali za ďábelských 66,6 sekund. A běžnější FUP 1,5 GB by padl, než byste napočítali do deseti.

Podívejte se, jak Vodafone 4,5G síť testuje:

Našli jste v článku chybu?
10. 11. 2016 12:03

Slovy Varela Fristenskeho: "Ja tomu mozna nerozumim, ale za sebe bych rek, ze tu nic tak extrovniho nevidim". Pokud jsem spravne pochopil vyjadreni Vodafone, tak je to z pohledu zakaznika fakticky nepouzitelne, protoze na to neni zadne koncove klientske zarizeni. Kdyby radsi posilili signal treba v Krkonosich, to by bylo terno. Je trapne, kdyz se clovek nedovola z mnoha svahu orientovanych do vnitrozemi pres jejich zazracnou sit, ale polskeho operatora tam obcas najde. Nehlede na kvalitu pokryti…

10. 11. 2016 14:06
Brt (neregistrovaný)

Je to stejnak zbytečné, až operátoři dají datové balíčky v řádu stovek GB za rozumnou cenu, jak všude v zahraničí, tak teprve takové rychlosti budou mít pro uživatele smysl...