Hlavní navigace

Jeff Bezos končí ve funkci výkonného ředitele Amazonu

3. 2. 2021

Sdílet

Jeff Bezos - Amazon Autor: Amazon

Zakladatel amerického e-commerce a cloudového gigantu Amazon Jeff Bezos oznámil, že odstoupí z pozice výkonného ředitele firmy. Od třetího čtvrtletí letošního roku se posune do role výkonného předsedy představenstva. 

V roli výkonného šéfa firmy jej nahradí dlouholetý ředitel cloudové služby Amazon Web Services (AWS) Andrew R. Jassy. Bezos změnu oznámil v e-mailu zaměstnancům. 

Vysvětluje v něm, že řízení firmy mu zabíralo hodně času a nemohl se soustředit na další věci. Ve své nové roli chce věnovat čas projektům jako jsou nadace Day 1 Fund či Earth Fund, firma Blue Origin vyvíjející techniku pro lety do vesmíru nebo deník The Washington Post, který koupil v roce 2013.

Bezos založil Amazon v červenci 1994, svůj e-shop pro prodej knih firma spustila o rok později. Společnost, pojmenovaná podle veletoku Amazonka (v Česku obdobně vzniklo jméno pro jeden z prvních e-shopů Vltava, vzpomíná jeho zakladatel Jiří Hlavenka), postupně přidávala další sortiment. 

V roce 2002 se posunula od čisté e-commerce do dalšího oboru, když spustila první verzi cloudové platformy Amazon Web Services. O čtyři roky později koncept služby zásadně přepracovala a dala vzniknout dnešnímu největšímu světovému poskytovali on-demand cloudových služeb.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).