Hlavní navigace

K digitálním službám státu se dá přihlašovat přes Mobilní klíč eGovernmentu

19. 11. 2020

Sdílet

Mobilní klíč eGovernmentu - mobilní aplikace Autor: Screenshot, Lupa.cz

Správa základních registrů připojila do Portálu národního bodu pro identifikaci a autentizaci další autentizační prostředek – Mobilní klíč eGovernmentu. Uživatelé jej už mohou znát z přihlašování k datovým schránkám (původně se aplikace jmenovala Mobilní klíč ISDS, při aktualizaci se změní její jméno i ikona) a aktuálně je to šestý identifikační prostředek, který mohou použít. Přihlášení se provádí naskenováním QR kódu.


Autor: Screenshot, Lupa.cz

Aplikace je už dostupná pro operační systémy Android a iOS. Při našem testu aplikace (na Androidu) po aktualizaci přestala fungovat a bylo ji zapotřebí odinstalovat a provést čistou instalaci nové verze. Vývojáři záhy vydali rychlý update, který podle nich má chybu opravit.

Před použitím se Mobilní klíč musí aktivovat, což lze provést online pomocí datové schránky nebo jiného způsobu přihlášení k Portálu národního bodu. Aktivaci lze také provést na pobočce CzechPOINTu.

Aplikace při první spuštění (na Androidu) upozorňuje, že ji nejde z bezpečnostních důvodů používat na telefonech s tzv. rootem a že je potřeba na telefonu mít zapnuté uzamykání obrazovky (obrazcem, PINem nebo heslem – ). Aplikace totiž používá k uložení klíče tzv. zabezpečené úložiště, které bez zamykání displeje nefunguje správně. 


Autor: screenshot, Lupa.cz

„Pokud vypnete zamykání obrazovky nebo změníte typ zámku obrazovky, můžete bez varování přijít o uložený klíč a přihlašování pomocí aplikace nebude dále fungovat,“ varuje aplikace. Doporučuje proto udělat si po připojení k datové schránce nebo účtu v Národním bodu zálohu. 

Více informací a odkaz na stažení mobilní aplikace lze získat na informační stránce k mobilnímu klíči.

Tato aktualita byla zaslána čtenářem serveru Lupa.cz pomocí formuláře Přidat aktualitu. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).