Hlavní navigace

V datových schránkách se opět šíří spam, láká na snadné investování peněz

13. 11. 2020

Sdílet

Datové schránky - modré pozadí Autor: Ministerstvo vnitra ČR

V datových schránkách se můžete opět setkat se spamem. O nejméně jednom takovém případu informoval Lupu jeden ze čtenářů. Nevyžádaná nabídka mu přišla poté, co stát po dobu nouzového stavu opět dočasně od 2. listopadu snížil cenu poštovních datových zpráv na nulu.

Spamová zpráva má předmět „Příspěvek v době krize“ a obsahuje přílohu ve formátu PDF, ve které je jednoduchý leták lákající na „revoluci v sociálním investování“ spočívající v údajném automatickém investování peněz. 

Doména, která je v letáku uvedena, přesměrovává přes affiliate odkaz na doménu známé obchodní platformy eToro. Vypadá to tedy, že nejde o malwarový útok, ale o snahu vydělat peníze na případné provizi.


Autor: screenshot, Lupa.cz

Zpráva je odeslána z datové schránky firmy TobleroStar Trading s.r.o., která je podle internetového obchodního rejstříku vlastněna společností HALLU GI investment a.s., jež se momentálně nachází v likvidaci.

Spam se datovými schránkami šířil i na jaře, kdy vláda také dočasně povolila zasílat poštovní datové zprávy zdarma. Podle informací ministerstva vnitra za to později 20 tehdejších rozesilatelů dostalo pokuty v celkové výši 4,5 milionu Kč. Úřad vyzývá, aby mu adresáti spam v datovkách pokud možno co nejdříve hlásili, aby proti němu mohl zasáhnout.  

Podle informací ministerstva vnitra není tento spam jediný. „V současnosti registrujeme devět odesilatelů spamů. Odesilatelé jsou velmi rychle detekování a je jim zablokovaná možnost odesílat Poštovní datové zprávy,“ potvrdil Lupě mluvčí resortu Jiří Korbel.

Ideálním postupem, jak mají uživatelé spam hlásit, je podle něj zprávu celou zaslat na adresu: https://www.datoveschranky­.info/kontakty/eporadna.

„Důrazně doporučujeme nerozklikávat přílohy nebo odkazy, protože by mohly být potenciálně škodlivé. Samotná Poštovní datová zpráva, byť je nevyžádaná, není pro příjemce škodlivá,“ dodává Korbel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).