Hlavní navigace

Vnitro zasáhlo proti spamu v datových schránkách, malware se zprávami nešířil

Sdílet

David Slížek 12. 5. 2020
Datové schránky - modré pozadí Autor: Ministerstvo vnitra ČR

„Možný kybernetický bezpečnostní incident“ v systému datových schránek, o kterém v neděli 10. května informovalo ministerstvo vnitra, spočíval v rozesílání spamu. 

Někteří držitelé datovek rozeslali desítky tisíc nevyžádaných poštovních datových zpráv s předměty jako „DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ“ nebo „KRIZOVÁ SITUACE“. Nejde o novou situaci – na Lupě psal Jiří Peterka o spamu v datovkách už před měsícem – přesto úřad zareagoval až nyní a zablokoval spamerům možnost posílat další poštovní datové zprávy.

„Odesílání potenciálně škodlivých poštovních datových zpráv bylo okamžitě zablokováno. I přes toto opatření je možné, že se v některých datových schránkách potenciálně škodlivý obsah nachází. Z tohoto důvodu doporučujeme držitelům datových schránek, aby neotevírali podezřelé přílohy ve svých schránkách a v případě podezření na existenci takovéto zprávy neprodleně informovali správce systému datových schránek, tedy Ministerstvo vnitra,“ informovalo ministerstvo.

Přes varování před otevíráním příloh se ale ukázalo, že samy o sobě neobsahují žádný malware. Všechny přílohy inkriminovaných poštovních datových zpráv byly ve formátu PDF. Tyto přílohy byly analyzovány. Antivirová kontrola ani detailní technická analýza v nich neprokázaly přímo přítomný malware,“ potvrdil na dotaz Lupy Adam Rözler z tiskového odboru ministerstva.

Spamování datových schránek začalo poté, co vláda v rámci nouzového stavu umožnila od 23. března posílání poštovních datových zpráv zdarma. „Průměrný denní počet odeslaných Poštovních datových zpráv během standardního období je 2500. Během nouzového režimu se jejich počet pohybuje na úrovni pěti tisíc odeslaných Poštovních datových zpráv,“ píše vnitro.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 5. 2020 2:18

  Strnad

  Pokuty možná v budoucnu, momentálně na to asi není u datovek legislativní nástroj. Nicméně by pomohlo, kdyby se znovu posílání datových zpráv adresátům mimo OVM zpoplatnilo. Poplatek v řádu desetikorun není tak likvidační. A posílání do ranku OVM je zdarma i tak. Používám obě (jak soukromou FO, tak FO podnikající) a nijak mně to nezruinovalo.

 • 13. 5. 2020 10:40

  Filip Jirsák

  Pokuty za spam jsou přímo v zákoně o datových schránkách. Kdyby nebyly, platil by pro to obecný zákon jako na jakýkoli jiný spam.

  Vrátit zpět zpoplatnění by pomohlo. Posílání zpráv datovou schránkou mezi OVM subjekty nemá prakticky žádnou přidanou hodnotu oproti e-mailu, takže to skoro nikdo nepotřebuje. Jediná přidaná hodnota je automatické potvrzení o doručení, a pokud to někdo potřebuje, ať si to zaplatí – pořád lepší, než ten spam, když se mu MV nedokáže účinně bránit.