Hlavní navigace

Hacknuté DNS?

7. 7. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Před pár dny proběhla na comp.protocols.dns.bind zpráva o tom, že v některých DNS cache jsou nesprávné údaje. Záhy nato se objevila i domněnka, že byly hacknuty servery fy Network Solutions, která provozuje některé kořenové nameservery. Všechno ale může být i jinak...

Před pár dny proběhla na comp.protocol­s.dns.bind zpráva o tom, že v některých DNS cache jsou nesprávné údaje. Záhy nato se objevila i domněnka, že byly hacknuty servery fy Network Solutions, která provozuje některé kořenové nameservery. Všechno ale může být i jinak…

Nejdřív stručný úvod do problematiky – pokud rozumíte principu DNS, přeskočte na druhý odstavec. :) Jedním z principů systému doménových jmen (DNS), je jeho hierarchická uspořádanost. V praxi to znamená asi tolik, že normální uživatel dostane od svého poskytovatele IP adresu jím provozovaného nameserveru a na ten směřuje všechny své dotazy na doménová jména. Na tomto nameserveru ovšem nejsou uložena všechny domény na světě – pokud nameserver „neví“, zeptá se kořenového nameserveru, případně nameserveru, který administrátor nastavil jako „forwarder“ a který buď odpověď zná, nebo dotaz pošle dál. Poslední instancí jsou vždy kořenové nameservery, které obsahují záznamy pro doménu „.“, tj. tu doménu, která je nadřízená doménám první úrovně jako .net, .com, .org, domény zemí, atd.

Aby se předešlo zbytečným dotazům (a síťovému provozu), nameservery kešují výsledky dotazů na ostatní nameservery a právě v některých těchto keších se v pátek, 2. června, objevila pro www.networkso­lutions.com IP adresa, která patří www.icann.org. ICANN je zkratka pro Internet Corporation for Assigned Names and Numbers a jedná se o novou neziskovou organizaci, která má převzít zodpovědnost za alokaci IP adres, přiřazování protokolových parametrů, správu systému domén a provoz kořenových serverů, tj. funkce, jež nyní na základě kontraktu vlády Spojených států vykonává IANA (Internet Assigned Numbers Authority) a další organizace. Například Network Solutions, Inc., která provozuje kořenové servery.

Nejméně u tří kořenových serverů, konkrétně h.root-servers.net, k.gtld-servers.net a g.root-servers.net, se objevil chybný záznam, který mapuje www.networkso­lutions.com na IP adresu 128.9.160.28. Ta ovšem patří www.icann.org! ICANN okamžitě zveřejnil tiskovou zprávu, podle níž byly servery, provozované fou Network Solutions hacknuty. Do případu se již zapojila i FBI, která (zdá se) zatím zkoumá, odkud útok přišel.

Poněkud jiný názor na věc má náš stálý spolupracovník, Petr Souček a podle jeho názoru je věc mnohem prostší. Nějaký vtipálek (a nebo kdokoli, kdo by na tom mohl mít skutečný zájem) zkrátka zaregistroval do databáze Internicu hostitele www.networkso­lutions.com s výše uvedenou IP adresou, která ukazuje na www.icann.org. Tím pádem se do zónového souboru verze 1999070100 (tj. z 1. 7. 1999) u všech kořenových serverů dostal natvrdo odpovídající A záznam a odtud se pak šířil např. do keší ostatních serverů. Špatná data pak ještě nějakou dobu zůstala na oněch třech výše jmenovaných kořenových serverech. V současné chvíli už tento záznam neexistuje, ale rs.internic.net tvrdil toto:

drson:~$ whois www.networksolutions.com@rs.internic.net
[rs.internic.net]
[No name] (WWW8533-HST)
   Hostname: WWW.NETWORKSOLUTIONS.COM
   Address: 128.9.160.28
   System: ? running ?
   Record last updated on 01-Jul-99.
   Database last updated on 2-Jul-99 08:40:06 EDT.

Pokud tedy Network Solutions dostatečně nekontrolují validitu záznamů o hostitelích, nemuselo se vůbec jednat o hack. Proti tomu stojí tvrzení NSI, že různé jejich servery byly v pátek ve 2:00 ráno mimo provoz. Je ovšem otázkou, zda jejich vyřazení bylo příčinou problému nebo se dostaly mimo provoz až v důsledku chybného DNS. :-)

IMHO je největší chybou, že Internet vznikal v dosti entuziastické atmosféře, kdy skutečným přáním každého jeho účastníka bylo, aby vše fungovalo pokud možno co nejlépe. S příchodem komerčních aktivit se tento trend změnil a stále znovu a znovu se budou objevovat problémy tohoto typu. Už jenom proto, aby nějaký přemýšlivý člověk, který rozumí technické stránce věci (všeobecně známý pod označením hacker :) dokázal, že kdosi má kdesi chybu. Problém to začíná být, když nejde o akademickou diskusi a studentskou recesi, ale o skutečné peníze, a to ne malé. Na druhou stranu, nikdo původně netvrdil, že se Internet pro komerci nějak zvlášť hodí a společnosti, které se přesto rozhodly jej využívat, tak činí na vlastní riziko a měly by si toho být vědomy. O tom by se ovšem dalo diskutovat věčně. ;-)

MMF24

Petr Tesařík


Související články a odkazy:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem firmy Internet Info. V minulosti se zabýval testy poskytovatelů, v současné době studuje překladatelství a tlumočnictví na FFUK.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).