Hlavní navigace

Kaspersky: Jsme pěšáci geopolitické hry mezi USA a Ruskem

Jan Beránek

Ruská bezpečnostní firma se dostala mimo seznam značek, jejichž služeb mohou využívat americké úřady. Spojené státy se obávají, že firma Eugena Kasperskyho je napojena na ruské tajné služby. 

Podle všech okolností byl Kaspersky Lab zatažený do geopolitického boje, kdy se nás každá strana snaží ve své hře využít jako pěšce,“ uvedla firma pro agenturu RIA. Situaci monitoruje agentura Reuters

Sám Kaspersky už několikrát nabízel americké vládě setkání nebo hovor v Kongresu, kde by mohl odpovědět na všechny případné dotazy. 

Podle agentury Bloomberg ale FBI už něco dělá. Navštívila domovy zaměstnanců Kaspersky Lab působících v Americe. Nic konkrétního se nenašlo, vztahy s vládními složkami jsou ale pro Američany stále problematické. 

Uniklé e-maily ukazují, že Kaspersky má mnohem užší vazby na ruské tajné služby, než se původně předpokládalo. Eugene Kaspersky například měl dohlížet na vývoj antihacking nástroje pro ruskou službu FSB.

Na tom by ale nebylo nic zvláštního, například v Izraeli je spolupráce soukromého sektoru s armádou a vládou na bezpečnostních projektech běžná. 

Našli jste v článku chybu?