Hlavní navigace

Kaspersky: Jsme pěšáci geopolitické hry mezi USA a Ruskem

Sdílet

Jan Beránek 13. 7. 2017

Ruská bezpečnostní firma se dostala mimo seznam značek, jejichž služeb mohou využívat americké úřady. Spojené státy se obávají, že firma Eugena Kasperskyho je napojena na ruské tajné služby. 

Podle všech okolností byl Kaspersky Lab zatažený do geopolitického boje, kdy se nás každá strana snaží ve své hře využít jako pěšce,“ uvedla firma pro agenturu RIA. Situaci monitoruje agentura Reuters

Sám Kaspersky už několikrát nabízel americké vládě setkání nebo hovor v Kongresu, kde by mohl odpovědět na všechny případné dotazy. 

Podle agentury Bloomberg ale FBI už něco dělá. Navštívila domovy zaměstnanců Kaspersky Lab působících v Americe. Nic konkrétního se nenašlo, vztahy s vládními složkami jsou ale pro Američany stále problematické. 

Uniklé e-maily ukazují, že Kaspersky má mnohem užší vazby na ruské tajné služby, než se původně předpokládalo. Eugene Kaspersky například měl dohlížet na vývoj antihacking nástroje pro ruskou službu FSB.

Na tom by ale nebylo nic zvláštního, například v Izraeli je spolupráce soukromého sektoru s armádou a vládou na bezpečnostních projektech běžná. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 7. 2017 22:25

  ldx (neregistrovaný) ---.klfree.cz

  Žádná firma nemůže dneska v Rusku fungovat bez menší nebo větší spolupráce s FSB resp. Kremelskými silovými složkami. Můžou to přiznat a skončit anebo můžou donekonečna hrát putinovskou hru na ty dobré a špatné a zneužívat západních médií.

 • 14. 7. 2017 8:47

  Datel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Bohuzel rusove ocividne skodi svetu. A pro zlepseni svoji povesti nedelaji vubec nic.

 • 13. 7. 2017 18:54

  MoB (neregistrovaný) 93.187.107.---

  Bohužel v oblasti bezpečnosti stačí stín podezření - a ten je více či méně patrný u každé ruské společnosti. Nicméně komu se to nelíbí, měl by se obrátit Putina / Kreml, protože do zahájení ruské dobrodužné zahraniční politiky neměl západní svět proti ruským firmám a obecně Rusku vůbec nic.

 • 13. 7. 2017 18:03

  Mr. McFly

  Sám Kaspersky už několikrát nabízel americké vládě setkání nebo hovor v Kongresu, kde by mohl odpovědět na všechny případné dotazy.

  A žádný Rus nikdy nelhal, že? ;) Produkty Kaspersky Lab jsou mi známy už od dob AVP, ale ruku na srdce - moc Eugenovi nevěřím (a jeho produkty už dávno nepoužívám).

 • 14. 7. 2017 6:50

  Rajce (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  Ta protiruska hysterie uz je smesna. A to pomijim mnozstvi nastroju pro FBI/CIA/NSA v software Made in USA.