Hlavní navigace

Komunita, nebo podnikání? Hradecké Wi-Fi sdružení se soudí s Finanční správou o daně

25. 4. 2018

Sdílet

Wi-fi - smartphone Autor: Depositphotos

V Hradci Králové se schyluje k zajímavému soudnímu verdiktu, který by měl říct, zda je provozování sdružení poskytujícího svým členům Wi-Fi připojení podnikáním, nebo neziskovou činností.

Komunitní spolek HKFree se soudí s Finanční správou o vrácení daní, které mu berní úřad vyměřil. Po kontrole totiž finanční úřad došel k tomu, že sdružení vykazuje podnikatelskou činnost, a musí tak platit DPH. Spolek se teď snaží soudně peníze vymoci zpět. O případu informoval server iDNES.cz.

Komunitní sdružení HKFree vzniklo před 14 lety a dnes podle svých stránek poskytuje přístup ke své síti a internetu asi 1700 členským domácnostem v Hradci Králové. Jeho členové platí příspěvky, ze kterých pak spolek hradí údržbu sítě a další služby. Z našetřených peněz chtěl spolek podle vyjádření svých zástupců vybudovat komunitní centrum.

V roce 2014 ale na sdružení přišla kontrola z finančního úřadu. Po ní úřad spolku oznámil, že provozuje podnikatelskou činnost, zaregistroval jej k platbě DPH a vyměřil mu daň zpětně od roku 2013. Celkem tak sdružení muselo zaplatit přes 7 milionů Kč. Teď se soudí o vrácení těchto peněz. Podle iDNES.cz by měl verdikt padnout nejspíš tento týden.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).