Hlavní navigace

Kontroverzní reforma copyrightu prošla klíčovým výborem Evropského parlamentu

20. 6. 2018

Sdílet

Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu na svém zasedání odsouhlasil kontroverzní reformu autorského práva. Pro bylo 14 a proti 9 členů výboru, dva se zdrželi. Návrh směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu tak udělal důležitý krok na své cestě legislativním procesem.

Směrnice podstatným způsobem mění pravidla pro ochranu autorských práv na internetu. Největší spory vyvolávají články 11 a 13, které se přímo dotýkají toho, jak se dnes obsah online šíří.

V článku 11 návrh upravuje šíření obsahu médií v digitálním prostředí a dává jim právo tento obsah licencovat. Médiím má toto opatření umožnit tlak na velké agregátory obsahu, jako je Google nebo Facebook, aby za zobrazování jejich obsahu například platili licenční poplatky.

Článek 13 pak přináší provozovatelům internetových služeb povinnost, aby automaticky a předem kontrolovali, zda obsah nahrávaný uživateli neporušuje autorská práva – podrobněji viz Reforma copyrightu a článek 13: Způsob, jak zničit dnešní podobu internetu.

Pro návrh se vyslovují zástupci médií (například Evropská asociace vydavatelů novin ENPA), kteří v regulaci vidí nové peníze, které by jim mohly pomoci opravit jejich ne zcela funkční byznys modely narušené hegemonií velkých online firem.

Digitální platformy – včetně například českého Seznamu – jsou naopak převážně proti. I přes některá zmírnění návrhu, ke kterým v průběhu legislativního procesu došlo, varují před cenzurou a zničením současné podoby internetu.

Návrh ještě čekají další legislativní kroky. Tím nejbližším je hlasování na plénu Evropského parlamentu, které má proběhnout 2. července.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).