Hlavní navigace

Krátký úryvek? Titulek a fotka 128 x 128 pixelů, navrhuje německé ministerstvo

20. 1. 2020

Sdílet

Německé ministerstvo spravedlnosti a ochrany spotřebitelů zveřejnilo první, pracovní návrh zákona (v němčině), který má do německého právního řádu implementovat evropskou směrnici o autorském právu. Řeší mimo jiné definici „velmi krátkého úryvku“.

Připomeňme, že loni přijatá směrnice obsahuje zejména dva kontroverzní články: jeden dává provozovatelům online služeb odpovědnost za případné porušování autorských práv (článek 17, dříve známý jako článek 13) a druhý dává vydavatelům právo požadovat ze zveřejnění jejich textů online autorské poplatky (článek 15, dříve známý jako článek 11). 

Z tohoto vydavatelského práva má být vyjmuto použití pro soukromé či nekomerční užití, odkazování prostým hypertextovým odkazem a také použití „jednotlivých slov nebo velmi krátkých úryvků.“

Německý návrh se pokouší vyrovnat s definicí toho, co to má být onen velmi krátký úryvek. Podle dokumentu (článek 87g) mají být jeho maximálními limity titulek, náhled obrázku v maximálním rozměru 128 × 128 pixelů či audio nebo video do délky 3 sekund.

Nejde o konečné znění zákona, ale o jeho verzi pro veřejnou konzultaci. Německé ministerstvo k návrhu přijímá připomínky do konce ledna. 

Směrnici a autorském právu musí do svých zákonů během letošního roku implementovat všechny země EU. Norma jim přitom dává určitý prostor pro to, jak jednotlivé články vykládat.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 1. 2020 16:07

  Uncaught ReferenceError:

  udávat do zákonů konkrétní technické hodnoty (rozměr v pixelech) může být výrazně problematické. Hustota obrazovek se zvyšuje, telefony mají vysokou jemnost a grafika se pro ně dělá i v 4x větším rozlišení než pro počítače. Co vektorová grafika, na ní se to také vztahuje? :)

 • 21. 1. 2020 8:36

  Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

  Takže se nemají používat třeba centimetry, protože když se něco nadefinuje v centimetrech, tak to třeba z letadla nepůjde přečíst?

  A vektory... ve finále i ten vektor je na displeji zobrazen díky pixelům panelu ;)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).