Hlavní navigace

Kryptoburza Coinbase vstoupila na akciový trh Nasdaq

14. 4. 2021

Sdílet

coinbase Autor: Coinbase

Největší americká kryptoburza Coinbase začala s prodejem svých akcií na trhu Nasdaq. Akcie prodává formou přímé kotace (direct listing). Firma, která měla při vstupu na burzu valuaci přes 65 miliard dolarů, začala akcie prodávat s počáteční referenční cenou 250 dolarů za kus. Podle výsledků předběžného prodeje ale může být valuace firmy až skoro 100 miliard dolarů.

Coinbase dnes využívá 56 milionů lidí a jedná se o první kryptoměnou burzu, která vstoupila na veřejný akciový trh. Podle serveru Market Watch může tento krok předznamenat, že kryptoměny přijme i širší společnost.

Zároveň ale cena akcií Coinbase bude silně ovlivněna výkyvy cen kryptoměn. Pro obchodníky, kteří nechtějí své peníze vkládat přímo do digitálních tokenů ale akcie Coinbase může představovat možnost, jak se zprostředkovaně do obchodování s kryptoměnami zapojit. 

Deník The New York Times také upozorňuje, že akcie firmy mohou investorům zajistit na rozdíl od většiny startupů zajímavé zisky. Kryptoměnová burza se 1 700 zaměstnanci totiž jen za první kvartál letošního roku očekává zisk ve výši 730 až 880 milionů dolarů. 

NYT ale jedním dechem dodává, že vstup Coinbase na burzu vyvolává otázky o budoucí roli kryptoměn ve společnosti. Průkopníci digitálních peněz (včetně zakladatelů zmíněné kryptoburzy) totiž slibovali, že kryptoměny přinesou světu decentralizovaný systém financí. Zatím ale spíš slouží jen ke generování spekulativních zisků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).