Hlavní navigace

Kryptoměnová půjčovna kapitálu BitConnect, podezřelá z Ponzi schématu, zavřela krám

Sdílet

Karel Wolf 17. 1. 2018
BitConnect

BitConnect, kryptoměnová lendingová platforma, která je dlouhodobě podezřelá z provozování Ponzi schématu, oznámila ukončení provozu. Cena interního burzovního BCC tokenu se po zveřejnění informace propadla nejprve o 80 a později až o 90 %.

Oficiální tisková zpráva se vyhýbá přímé odpovědnosti společnosti a hovoří o externích důvodech, jako je dlouhodobá negativní publicita kolem platformy, dva dopisy od regulačních autorit (Texasu a Severní Karolíny) a údajné permanentní DDoS útoky. Platforma měla podezřelý byznys model a prominentní část kryptoměnové komunity (včetně Vitalika Buterina, autora Etherea) ji opakovaně označovala za podvod.

Anonymně provozovaná burza umožňovala uživatelům půjčovat jejich kryptoměnu společnosti výměnou za extrémní zhodnocení (závislé na délce kontraktu). Za půjčku v hodnotě 10 000 USD po dobu 180 dnů tak například uživatel získal úrok 40 % měsíčně a 0,20% denní bonus. Bitconnect také disponoval propracovaným multi-level systém, který umožňoval uživatelům prostřednictvím referralů získat další štědré bonusy za ulovení nových oveček.

Platforma měla generovat příjem prostřednictvím tradovacího softwaru, který využívá vysokou volatilitu na krypto trhu ke generování zisku, výkon se průměroval a ze zisků se mělo vyplácet. To na první pohled není nic špatného, tradingový software využívající volatilitu trhu je dlouho známá a poměrně oblíbená strategie (odbourává psychologický faktor), jak z trhu profitovat. Využívá ji dokonce řada institucionálních obchodníků i manažerů hedge fondů. Varovným signálem byla především extrémně vysoká návratnost, která byla pravděpodobně dotována z nových půjček. Problém tradingových softwarů je totiž jednak spíše průměrný zisk (nikdy nevytěží trh na maximum) a také neschopnost včas reagovat na velké změny na trhu.

Půjčky byly vyjádřeny v dolarech, ale poskytovány a vypláceny v nativním předtěženém tokenu burzy (BCC). Aby mohl uživatel realizovat půjčku, musel nejprve vložit na burzu bitcoin, ten směnit podle aktuálního kurzu za BCC a v něm mu následně byl vyplacen i připsaný úrok. Podmínka poskytnout půjčku v limitovaně uvolňovaném tokenu vedla nejprve k rychlému nárůstu poptávky po BCC a tím pádem i růstu jeho ceny (z méně než dolar až na 430 dolarů během necelého roku) a po zavření burzy naopak k propadu o téměř 90 %. Token, který se externě obchoduje na několika známých kryptoměnových burzách, se po uzavření vlastní burzy stal prakticky bezcenným.

BCC se na čas probojoval mezi nejúspěšnější digitální tokeny, ve statistice serveru coinmarketcap.com se ocitl v první 20. Díky celkovému množství tokenů (28 000 000), se také na chvíli podařilo dosáhnout celkové tržní kapitalizace 2,6 miliardy dolarů.

Platforma tvrdí, že vyplatí všechny současné půjčky v kurzu 363,62 USD za BCC token, což byla jeho průměrná cena za posledních 15 dnů před oznámením. Společnost také prohlašuje, že chce pokračovat formou ICO na jejich Bitconnect X trading platformu, vše ale spíše působí jako snaha vyhnout se vyšetřování a žalobám pro podvod.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.