Hlavní navigace

Lámání rekordů, štěpení i první pokusy o zkrocení. Rok 2017 byl rokem Bitcoinu

10. 1. 2018
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Byla to divoká jízda. Bitcoin začínal loňský rok s kurzem pod 1000 dolarů, aby se postupně dostal až k dvacetinásobku. Jaký byl rok ve světě kryptoměn?

Ačkoli Bitcoin zahájil, nebo respektive spíše obnovil, svůj býčí běh již na podzim 2016, pozornost mainstreamových médií upoutalo až druhé prolomení 1000 USD hranice loni v lednu. Ruku v ruce s tím také začalo růst obecné povědomí o blockchainu a zájem o jeho využívání v průmyslové praxi. Pojďme si nejdůležitější události připomenout.

Leden

Hlavním motorem růstem ceny bitcoinu nad 1000 dolarů byl pravděpodobně enormní zájem čerstvě demonetizované Indie. Optimizmus ale do hry vrátilo i znovuotevření čínských burz. Nerostla však pouze cena, dobrému zdraví se těší i samotný vývoj BTC a v čerstvě oznámené verzi kódu 0.13.2 je zahrnuto 28 nových příspěvků, které přinášejí na 55 změn a zlepšení původního kódu. Ruku v ruce s rostoucí pozorností dochází také k vyhrocování léta trvajících komunitních sporů o škálování, lepší směnitelnosti a s tím související ochraně soukromí a primárnímu účelu Bitcoinu. Rychlý růst bývá následován výraznější cenovou korekcí, a ta na sebe nenechává dlouho čekat – bitcoin na chvíli padá až na 758 dolarů.

Oživený zájem o Bitcoin znovu přitahuje také pozornost k blockchainu, který ani ne před půl rokem finanční instituce prohlásily za slepou vývojovou větev. Německý Daimler AG (známý zejména díky své značce Mercedes) kupuje poskytovatele bitcoinových plateb pro obchodníky – PayCash Europe. SWIFT ohlašuje spolupráci s Hyperledgerem, IBM Watson a FDA zase hledají cestu, jak pomocí blockchainu zabezpečit uložení a výměnu citlivých pacientských dat. 

Ne všechen zájem je ovšem pozitivní a zejména bitcoinové burzy, které doposud operovaly v šedé zóně, najednou musí po vzoru bank začít řešit AML a KYC politiku. Bitcoin a kryptoměny obecně se dostávají do hledáčku Interpolu a v Číně a Dubaji se objevují první pokusy o regulaci trhu. 

Únor

Na hodnotách pod 1000 USD se bitcoin dlouho neohřál a již 23. února prolamuje oficiální rekord (All time high, ATH) 1165,89 dolarů z konce listopadu 2013. Ten byl tehdy naměřen na evropské burze Bitstamp. Existuje ale také neoficiální tehdejší rekord 1236 USD, kterého bylo dosaženo společnou prací panikařících spekulantů a tradingového bota Willyho na burze Mt Gox, ten se ovšem většinou nepočítá. Překonáním předchozího ATH začíná zatím největší a nejdelší býčí trh Bitcoinu a kryptoměn v dosavadní historii. Notně jej přitom přiživuje od té doby neutuchající pozornost hlavních médií.

Reakce oficiálních autorit jsou čím dál zmatenější a svědčí o nedostatečném povědomí politiků, s čím mají co do činění. Zatímco Evropská unie začíná mít pocit, že je prostor potřeba urychleně zregulovat, Dubaj si mezitím udělal domácí úkol a po zralé úvaze vyjímá Bitcoin ze svého návrhu regulace virtuálních aktiv. Naopak Švýcarsko cítí příležitost k získání technologické výhody a začíná připravovat framework na podporu blockchainových startupů operujících na jeho území.

Pokud jde o vývoj v blockchainu, tak stojí za zmínku zejména oznámení bankovního konsorcia R3, které poprvé odhaluje svůj koncept distributed ledgeru se závislým konsenzem. Národní banka Abú Dhabí oznamuje, že se stala první bankou na Blízkém východě, která zavádí mezinárodní platby v reálném čase. Využívá k tomu technologii amerického startupu Ripple.

Březen

Trh napjatě očekává rozhodnutí americké SEC o prvním bitcoinovém ETF (burzovně obchodovaném fondu) podle návrhu bratrů Winklevossů. Během čekání na rozhodnutí se cena vyšplhá téměř na 1350 dolarů jen proto, aby se propadla o 18 % v okamžiku, kdy komise návrh zamítá. Cena se stabilizuje až v okamžiku, kdy se ukazuje, že důvodem odmítnutí ETF není selhání Bitcoinu, ale neslučitelnost základních (a jinak žádoucích) vlastností kryptoměny s přeregulovaným prostředím tradičních finančních trhů. Je to také poprvé, kdy po velké cenové korekci kryptoměny není Bitcoin prohlášen za mrtvý, což byl do té doby velmi oblíbený sport médií a většiny finančních analytiků. Celospolečenský pohled na Bitcoin a kryptoměny se začíná proměňovat.  

Na vině cenové stagnace byly ovšem i další fundamenty, a to hrozba rozdělení sítě v podobě Bitcoin Unlimited, rychle se plnící transakční mempool a patová situace ohledně dlouho očekávané aktivace SegWitu. Finální podoba SegWit kódu byla uvolněna již předchozí rok koncem října, ale přesto doposud jen 25 % minerů signalizuje podporu jeho přijetí (k přijetí je třeba dosáhnout konsenzu 95 %). Naopak pozornost na sebe čím dál více poutá v předchozím roce investory téměř opuštěný projekt decentralizované platformy pro smart kontrakty, a to opět hlavně kvůli rychle rostoucí ceně. Ethereum ve své dolarové hodnotě proráží jedno ATH za druhým a roste též jeho cena vůči stagnujícímu BTC. Růstu ceny určitě pomáhá i partnerství ze strany takových gigantů, jako je Microsoft či JP Morgan.

Poprvé se také začínají objevovat (částečně z nepochopení celého konceptu) pochybnosti ohledně energetické udržitelnosti bitcoinové sítě založené na energeticky značně náročném proof of work algoritmu.   

Duben  

Švédská společnost Brave New World Investments ukazuje v praxi potenciál Bitcoinu, který není omezený hranicemi ani regulacemi – začíná přijímat vklady v bitcoinu a obchází tak americké sankce při transakcích s Íránem. Ty se tak totiž najednou odehrávají mimo ostře hlídané a regulacemi svázané bankovní prostředí. Bitcoin se těší také oblibě největších japonských retailových řetězců.

Vznikají také nové projekty snažící se využít potenciál blockchainu k rozvoji svého byznysu. Za zmínku stojí především Blockchain aliance založená nejstarší nizozemskou pojišťovnou a majetkovou společností NN Group a společný projekt hudebních společností pro sběr dat ASCAP, SACEM a PRS, které spolupracují na ambiciózním partnerství založeném na blokové technologii.

Květen

Bitcoin stoupá k novému ATH (1400 a později dokonce na 1900 USD), ale hlavním aktérem show se stávají na Ethereu založené ICOs (Initial Coin Offerings). ICO představuje něco mezi nezodpovědnou hrou bez jakýchkoli závazků a počáteční veřejnou nabídkou, jako je IPO. IPO je druh veřejné nabídky akcií, ve které jsou akcie společnosti nabízeny veřejnosti poprvé. U ICO jsou takto nabízeny předtěžené virtuální tokeny, které v případě úspěchu projektu můžou investici do podpory projektu dále zhodnotit.

Skupinový prodej tokenů Gnosis a Humaniq vydělává svým autorům miliony dolarů během několika málo hodin. To vše bez kontrol a regulací, bez nutnosti jakýchkoli záruk ze strany tvůrců a fakticky vzato za pár stránek kódu (u pozdějších projektů dokonce za několik řádků).   

Celková kapitalizace trhu s kryptoměnami se za posledních 6 měsíců více než zdvojnásobila, investoři po celém světě v něm začínají spatřovat bezpečné útočiště pro své investice v době globální nejistoty. Situaci napomáhá vratká politická rovnováha v USA, nejistota v Brazílii a rostoucí poptávka po bitcoinu v Japonsku.

Odehrává se také důležitá bitcoinová konference Consensus 2017, která má rozetnout některé zásadní dlouhodobé komunitní spory. Namísto toho zde vzniká za zavřenými dveřmi nechvalně známá dohoda „New York Agreement“ o prosazení hardforku SegWit2×. Za dohodou stojí největší výrobce zařízení na těžbu BTC (čínská společnost Bitmain), firmy BitFury a Purse a dva v té době největší těžební pooly.

Bitcoin se ale tentokrát dostává na stránky celostátních novin a televizní obrazovky hlavních kanálů ještě z úplně jiného důvodu – v souvislosti s ransomwarem Wannacry, který šifruje data a „výkupné“ žádá právě v bitcoinu. Přes 200 000 kompromitovaných instancí operačních systémů během jediného dne je pro Bitcoin trochu nechtěná, přesto poměrně efektivní reklama. Tržní dominance Bitcoinu mezi kryptoměnami se ale přesto propadá na rekordní minimum (pod 50 %).

Červen

Jak stoupají venkovní teploty, rostou i ceny většiny kryptoměn. Bitcoin se dostává přes 2400 dolarů až na své nové ATH na 3000dolarové hranici. Cena Etherea překročí 400 dolarů a celková tržní kapitalizace krypto trhu překonává 77 miliard dolarů (více, než v té době byla kombinovaná hodnota Airbnb a Uberu).

DAaps (decentralizované aplikace) a ICO také rychle začínají odsávat významné množství investičního kapitálu. Dva větší ICO podvody nechávají „investory“ chudší o 40 milionů dolarů a tím na celý fenomén poutají pozornost regulačních orgánů.

Je to také téměř přesně rok po neslavném krachu prvního DAO projektu, který kvůli špatně zabezpečenému smart kontraktu přišel o alokované ethery (přes 2 miliony) v tehdejší hodnotě asi 50 milionů dolarů.

O efektní tečku za celým měsícem se postaralo zatčení Alexandra Vinnika, hlavního administrátora BTC-e. Vinnik byl obžalován v souvislosti s praním špinavých peněz a během vyšetřování vyšla najevo také jeho role a úloha BTC-e při tunelování bitcoinů z burzy MT. Gox. 

Červenec

Cena bitcoinu i ostatních kryptoměn, které jsou na důvěru v Bitcoin stále ještě silně navázané, rychle a výrazně koriguje. Popularitou mezi investory to ale nijak neotřásá a objemy obchodů lámou nové rekordy. Kuriozitu představuje Švýcarsko, tamní soukromá banka Falcon dostává povolení spravovat bitcoinové účty pro své klienty. Goldman Sachs předpovídá růst bitcoinu ke 4000 dolarům a následný prudký propad. Americká SEC se začíná důkladněji zajímat o ICO a vytváří tak vzor pro další regulátory.   

Srpen

Bitcoin si prošel prvním hardforkem v historii, který skončil permanentním rozdělením sítě (až dosud přežil vždy jen jeden blockchain) a situaci ustál bez výraznějšího propadu ceny nebo dlouhodobého poklesu hashrate.

Poté, co byl s blokem 78558 z bitcoinového kódu odforkován Bitcoin Cash, Bitcoin úspěšně zamkl SegWit, jehož podpora v uplynulých týdnech prudce narostla. Viditelné pokroky ve vývoji kódu a nebývalý zájem o bitcoin v Jižní Koreji vyhánějí cenu až na 4500 dolarů. Na rychlém růstu tržní kapitalizace kryptoměn, která přesahuje 150 miliard, se podílí také Ethereum, Monero a privátní token projektu Ripple (XRP).

Pentagon se začíná zajímat o využití blockchainu jako pojistky datové bezpečnosti a Walmart spolu s několika dalšími potravinářskými řetězci experimentuje s využitím blockchainu pro dodavatelské řetězce.

Září

Čínská centrální banka – People's Bank of China – zakazuje společnostem využívat k získávání kapitálu ICO a uchyluje se k přísnější regulaci bitcoinových burz. Vzhledem k dlouhodobému odlivu kapitálu z čínské centrálně spravované ekonomiky skrze Bitcoin se jedná o poměrně očekávatelný krok, trh ale reaguje panicky. Z trhu s kryptoměnami rázem mizí 16 miliard dolarů a cena BTC klesá pod tři tisíce dolarů. CEO JPMorgan Jamie Dimon prohlašuje Bitcoin za podvod a bublinu podobnou tulipánové horečce, ve stejné době ale dceřiná investiční společnost JPMorgan nakupuje bitcoin pro své klienty.

Rusko koketuje se zákazem těžby BTC v domácnostech z důvodů častých požárů bytových jednotek. Naopak v Tokiu se těžby BTC nebojí, tamní internetový gigant GMO oznamuje plán na investici 320 milionů dolarů do těžby bitcoinu v první třetině roku 2018. ICO mánie pomalu mizí z předních stránek deníků, a to navzdory tomu, že i přes velkou koncentraci podvodů zůstává průměrná návratnost ze všech ICO neuvěřitelných 1320 %.

Říjen

Komunitu, investory i média nebývale potěšil zájem Goldman Sachs o obchodování s bitcoinem a trh zareagoval růstem. Navzdory nepříliš povzbudivým zprávám z Číny se koncem měsíce cena bitcoinu vyhoupla přes 5800 dolarů. Ostrovní stát Vanuatu, daňový (žádné příjmové, dědické nebo firemní zdanění) a přírodní ráj u Šalamounových ostrovů také začal za bitcoiny nabízet možnost tzv. „ekonomického občanství“ – libertariánský sen nejen na pohled. Trochu nečekaný byl vizionářský výrok Christine Lagardeové, generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu, která prohlásila, že kryptoměny jednou zpochybní státní monopol na fiat peníze.

Listopad

Cena bitcoinu hned v první třetině měsíce překročila 7000 dolarů a CME Group, světová jednička v derivátových trzích, oznámila svůj plán v nejbližší době zavést obchodování bitcoinových futures. Po celém světě se také regulační autority zamýšlejí nad standardy, které by umožnily lepší uchopení kryptoměn a ICO. Bitcoin mezitím (17. listopadu) atakuje cenu 8000 dolarů. Blockstream vydává white paper popisující pokročilé schopnosti a bezpečnostní výhody svého nového jazyka Simplicity, který slouží k programování robustních blockchainových aplikací. O dramatický zvrat jinak poměrně klidného měsíce se postaralo nejprve zrušení plánovaného hardforku Segwit2×, který byl odvolán pro nedostatečnou podporu komunity a následné události okolo Bitcoin Cash. Tou dobou již trhem téměř odepsaný hardfork Bitcoinu zaznamenal oficiální podporu několika prominentních členů komunity a následně také obří cenovou pumpu, která se zastavila až na 2500 dolarech, aby cenu forku nakonec ustálila na 1200 dolarech.

Samotný bitcoin byl v daném období extrémně volatilní, a to i přesto, že volatilita měla tendenci v předcházejících měsících spíše klesat. V Zimbabwe cena bitcoinu díky politickým turbulencím a strachu z hyperinflace překročila 13 500 dolarů. 

Londýnský hedgový fond Man Group oznámil svůj záměr zahrnout bitcoin do svého investičního portfolia, našli se však i odpůrci podobného přístupu. Wallstreetští Interactive Brokers tak například naopak představují tábor, který pociťuje téměř panický strach z držení podobného finančního instrumentu, který „postrádá jak dostatečnou technologickou vyspělost, tak adekvátní regulační rámec“.

Prosinec

Začínají se obchodovat bitcoinové futures kontrakty a paralelně s tím Bitcoin zaznamenává vrchol dosavadní spekulační horečky. Cena, která na začátku roku začínala pod 1000 dolary, se na chvíli dotkla nového rekordu19 600 dolarů napříč burzami (s lokálním vrcholem těsně na hranici 20 000). Také další kryptoměny a digitální tokeny lámou nové rekordy (mnohdy v řádech tisíců procent). Bitcoin se objevuje v Google trends na druhém místě, hned za hurikánem Irma. Poté, co je dosaženo nového cenového vrcholu, cena ustupuje na průměrnou hodnotu okolo 14 000 dolarů, ale denní výkyvy v řádu tisíců nyní nejsou nic neobvyklého. Pozornost investorů a spekulantů se upíná hlavně na další digitální aktiva a tržní dominance bitcoinu prudce klesá, podobně jako na jaře. Na vině je mimo jiné přeplněný transakční mempool, který prodražuje a výrazně zpomaluje pokusy o bitcoinové platby.  

CIF23

V mezičase přituhuje také na poli regulací. Jižní Korea oznamuje plán na utažení divokého spekulování s kryptoměnami na svém území (což je v zásadě dobrá zpráva).  Spojené státy v čele s Komisí pro cenné papíry (SEC) a zbylými regulátory plánují přinést větší přísnost do nabídky Initial Coin Offerings. Kryptoměn se má dotknout i daňová reforma Donalda Trumpa. Evropská Unie zase zpřísňuje svá pravidla proti praní špinavých peněz a financování terorismu, což se silně dotýká zejména centralizovaných kryptoměnových burz (pro uživatele to znamená konec anonymity na burzách) a poskytovatelů některých peněženek.  

Rok 2018 slibuje velké změny, implementace Lightning Network je jednou z těch nejočekávanějších. Bude jednou provždy vyřešena debata o škálování? Zůstane Bitcoinu jeho teprve nedávno přiřčený status uchovatele hodnoty? Nechme se překvapit.

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).