Hlavní navigace

LN: Plán na státního operátora žije, projekt se představí na schůzce u premiéra

26. 3. 2019

Sdílet

Mobilní sítě - anténa - BTS Autor: Depositphotos

Na úřadu vlády se dnes bude jednat o budoucnosti telekomunikací v Česku a o chystané aukci na 5G kmitočty. Na schůzku mají podle informací Lidových novin dorazit kromě premiéra Andreje Babiše také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, šéf Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla nebo místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Pozvání podle deníku dostal také šéf České asociace manažerů informačních technologií Jiří Polák, který stojí za projektem 700Net. Návrh, o kterém Lupa informovala loni v říjnu (viz Aukce kmitočtů pro 5G sítě? Ve hře je návrat státního Telecomu), počítá s tím, že by se aukce na 5G kmitočty vůbec nekonala a frekvence by získal nový státní operátor. Ten by pak velkoobchodně prodával přístup k síti komerčním operátorům.

Státní podnik by si podle materiálu k budování sítě přizval joint-venture partnera ze soukromého sektoru. Dokument jako možné partnery zmiňuje CETIN, ČEPS Invest, ČEZ Distribuci, Sitel nebo francouzský Orange, který působí na sousedním Slovensku.

Nápadem se loni na podzim zabýval antimonopolní úřad (ÚOHS), jehož rozhodnutí teď Lidové noviny získaly. Úřad podle deníku plán odmítl, protože by předání kmitočtů státní firmě nebo joint-venture podniku mohlo představovat nedovolenou veřejnou podporu a vážné narušení hospodářské soutěže v Česku.

Aktualizace 27. 3. 2019 9:20 – Premiér Andrej Babiš na Twitteru po jednání prohlásil, že plán na státního operátora je nesmyslný: „O státním operátorovi nepadlo na jednání ani slovo. To vůbec není na stole, je to nesmysl.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 3. 2019 18:22

    Martin

    Tak to dopadá, když stát selže ve své základní roli a není schopen vytvořit rozumný zákonný rámec pro specifický druh podnikání a / nebo zajistit, aby se dodržoval. Pak to končí nápady na státního operátora, což by ničemu nepomohlo, naopak... Ale čemu se ještě divím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).