Dobový kriminální seriál Metoda Markovič: Hojer dostal tři České lvy. Minisérie vznikla pro streamovací platformu Voyo a přibližuje průběh vyšetřování sériových zločinů v normalizačním Československu.
Seriál Metoda Markovič: Hojer měl deset nominací na Českého lva, dosud nejvíc pro televizní projekt v historii českých filmových cen. Nakonec uspěl ve třech kategoriích. Porota vybrala Petra Lněničku, který ztvárnil vyšetřovatele Jiřího Markoviče, jako nejlepšího herce v hlavní roli v televizním seriálu. Herec Petr Uhlík si odnesl sošku Českého lva za vedlejší roli sériového vraha Ladislava Hojera. A celá minisérie vyhrála kategorii Nejlepší minisérie nebo seriál.
V kategoriích jako je scénář, kamera, střih nebo ve výtvarných profesích sice žádnou cenu nakonec nezískal, ale soupeřil po boku nejoceňovanějších filmů. Na objednávku televize Nova tuto minisérii natočila společnost Bluehills Pictures producenta Lukáše Mráčka.
„Loni TV Nova a Voyo získali vůbec prvního Českého lva za Matematiku zločinu. Jsem hrozně rád, že v této příjemné tradici můžeme pokračovat,“ podotkl kreativní producent série Tomáš Hruška a dodal: „Souvisí s tím i důvěra, svoboda i odvaha, kterou nám Nova dodala. Pro spoustu z nás to byl první takto obsáhlý a náročný projekt. Přesto jsme dostali prostor udělat si to ‚po svém‘ a přišli s tak trochu jinou kriminálkou s ne moc profláknutými tvářemi. Myslím, že to je další důkaz toho, že nejen u filmu, ale i v televizi je vůle nacházet nové talenty, pracovat s novými neotřelými tématy a novými přístupy. Díky za to, že to ocenila i Česká filmová a televizní akademie. Ale největší dík patří divákům, kteří na tu naši hru od začátku přistoupili Za ten rok, co je seriál k vidění se nám od nich dostalo obrovské vlny podpory a pozitivní vazby. Učaroval jim objev Petra Uhlíka, který naprosto autenticky ztvárnil Ladislava Hojera, od začátku fandili Jiřímu Markovičovi v podání Petra Lněničky – člověku, který za každým vrahem viděl spíše člověka. Přál bych si, abychom, kolem sebe měli víc takových, díky nimž je svět méně ošklivé místo.“
Šestidílná série Metoda Markovič: Hojer vypráví příběh dopadení a usvědčení jednoho z nejděsivějších sériových vrahů normalizačního Československa Ladislava Hojera legendárním kriminalistou Jiřím Markovičem. Sleduje nejen proces vyšetřování a dopadení, ale především specifický vztah vyšetřovatele a podezřelého. Do každého dílu je vložený i další z Markovičových uzavřených případů. I ty znamenaly hodně pro jeho kariéru elitního vyšetřovatele a ukazují, jak se jeho metoda vyvíjela právě v tu, kterou je tak specifický.
Režisér Pavel Soukup poděkoval České filmové a televizní akademii, že začala „rozbíjet mantinely mezi televizí a filmem“.
Český lev není první ocenění, který Metoda Markovič získala. Seriál byl v premiéře uveden v hlavní soutěži mezinárodního festivalu Serial Killer 2023, kde jako první tuzemská série v historii festivalu vyhrála hlavní cenu. Na letošních Cenách českých filmových kritiků zvítězila v kategorii Mimo kino, režisér Pavel Soukup získal cenu Trilobit od Českého filmového svazu FITES, Ondřej Belica byl oceněn za nejlepší kameru na Cenách asociace českých kameramanů.
Z dalších seriálů na Českých lvech uspěl pořad Dobré ráno, Brno! II z produkce České televize. Akademici mu udělili dvě sošky, když ocenili výkon Zuzany Zlatohlávkové v hlavní roli a Simony Lewandowské ve vedlejší roli.
Největší počet Českých lvů letos získal celovečerní film Vlny. Režisér Jiří Mádl se inspiroval životními osudy novinářů Československého rozhlasu v období Pražského jara, při okupaci v srpnu 1968 a krátce po invazi. Snímek dostal celkem šest Českých lvů: za nejlepší film, nejlepší režii, nejlepší scénář, nejlepší herečku ve vedlejší roli (Tatiana Pauhofová), nejlepšího herce ve vedlejší roli (Stanislav Majer) a nejlepší zvuk.