Hlavní navigace

Mezinárodní organizace varují, že svoboda médií v České republice je pod tlakem

17. 10. 2019

Sdílet

Česká televize, pořad Devadesátka (90') Autor: Česká televize

Evropská federace novinářů, Evropská vysílací unie (EBU), Skandinávská asociace vydavatelů, Evropské centrum pro svobodu médií a český Syndikát novinářů společně varují před situací, v níž se ocitla česká média. Zástupci mezinárodních organizací zkoumali situaci osobně přímo v Česku.

„V průběhu své mise jsme zaznamenali, že úzká vazba předsedy vlády na média, která vlastnil, je pro demokracii zcela nepřijatelná. A také to, jak je pro parlament a vládu snadné vyvíjet tlak na média prostřednictvím systému schvalování výročních zpráv a volby radních,“ upozorňují mezinárodní experti.

Andrej Babiš „de facto“ vlastní 30 procent soukromých médií a ani zákon „lex Babiš“, kvůli kterému přesunul svůj majetek do svěřenských fondů, neplní zcela svůj účel. „Novináři a editoři z jiných médií, kde kriticky referují o Andrejovi Babišovi, jsou často veřejně uráženi a diskreditováni,“ zmiňuje zpráva.

„Politici, kteří usilují o významné politické pozice, by neměli mít dovoleno vlastnit média nebo s nimi být úzce propojeni,“ navrhují mezinárodní experti. „Doporučujeme všem politikům, aby zachovávali politickou kulturu hodnou demokratické společnosti, jednali se všemi novináři stejně a spravedlivě, a tedy respektovali a bránili pluralitu médií jako jeden z hlavních pilířů demokracie,“ vzkazuje dokument.

Experti dále doporučují, aby výroční zprávy veřejnoprávních médií předkládané parlamentu byly chápány jen jako informace pro zákonodárce. Sněmovna by o nich neměla hlasovat, protože pak může médiím vyhrožovat. Změnit by se měl také způsob volby mediálních rad, například tak, že se do výběru radních zapojí obě komory parlamentu, ne jen sněmovna.

Mezinárodní zpráva doporučuje české vládě, aby zachovala stávající model financování veřejnoprávních médií formou televizních a rozhlasových poplatků. „Financování médií musí zůstat oddělené od státního rozpočtu a nekonkurovat si s jinými výdaji státu,“ doporučují experti.

Celou zprávu najdete ve formátu PDF zde

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2019 12:14

    seniorskeptik

    Může mi někdo definovat, jak se pozná, zda libovolné medium je, či není svobodné? Já jsem si jist, že žádné, protože provoz KAŽDÉHO media stojí peníze a ten, kdo provoz takovéhoto média platí si vždy dokáže, byť nepřímo, prosadit, že ,,jeho" médium nikdy nebude dělat nic, co by se mu nelíbilo.

  • 17. 10. 2019 14:00

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Pro mne plati, ze pokud si medium dovoli dlouhodobe zamestnavat lidi typu Seymoura Hershe, tak bude nejspis svobodne. Krome toho si myslim, ze neni nutne, aby nekdo vylozene rikal cemu se ma medium venovat. Medialni prostor je znacne omezeny a tak bohate staci rikat, cemu se ma venovat - je to pozitivni pristup, kterym dosahnete stejneho efektu a jeste si vsichni mysli, jak je pak medium svobodne, protoze v protezovanem smeru (samozrejme) nikdo novinare nijak neomezuje. V Cesku to takhle funguje velmi dobre uz dlouhe roky a jen malokdy nejaky novinar (ci spise novinarka) dokaze vybocit z rady.

  • 17. 10. 2019 14:46

    lupa.cz jsou už jako čučkaři

    Oprava: ...neni nutne, aby nekdo vylozene rikal cemu se ma medium NEvenovat

    Omlouvam se, nevsiml jsem si tohoto omylu drive nez vyprsel timeout pro opravy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).