Hlavní navigace

Microsoft rozjel obří reorganizaci. Windows jdou do pozadí, nastupují cloud a AI

Sdílet

Jan Sedlák

Microsoft těsně před Velikonocemi oznámil jednu z největších reorganizací, kterou si společnost ve své historii prošla. Vyvodit z ní lze zejména jednu věc – pro Microsoft už Windows nehrají hlavní roli a síly se budou ještě více upínat k rychle rostoucímu byznysu s největším potenciálem, tedy cloudu a prvkům umělé inteligence.

Terry Myerson jako šéf divize Windows and Devices Group končí a ze společnosti odchází. Část pracovních sil z této sekce zároveň míří pod jiná křídla – do sekcí Cloud + AI Platform a Experiences & Devices.

Šéf Microsoftu Satya Nadella změny zaměstnancům popsal v dopise, který je k dispozici na webu. Cloud a AI vidí jako veliký potenciál, které je třeba podchytit. Kroky tímto směrem ostatně Nadella realizuje už svého jmenování do funkce. Odcházející Myerson rovněž napsal příspěvek na blog, kde popisuje, že s kroky souhlasí.

Byznys kolem Windows a obecně osobních počítačů při nejlepším stagnuje. Microsoft se i z toho důvodu začal otevírat, přidal se k open source a podporuje řadu dalších systémů a platforem včetně iOS či Androidu. Díky tomu může prodávat cloudové služby typu Office 365 a další, které jsou nyní v silné růstové fázi.

Tak například Azure v posledním kvartálu meziročně rostl o 98 procent a Office 365 si připsal 41 procent a firma odhaduje, že do konce fiskálního roku 2019 může mít dvě třetiny uživatelů Office právě v cloudové variantě. Sekce Windows si připsala pouze dvě procenta.

Windows nadále budou důležitou součástí Microsoftu a Redmond s nimi nadále počítá. Zdá se ovšem, že i tento systém bude chtít více napojit na peníze točící se kolem cloudu a předplatného – podobně, jako se to stalo při transformaci balíku Office na Office 365. Něco už naznačuje služba Microsoft 365, kde je zahrnuté předplatné Windows 10.

Jak to vypadá v centrále Microsoftu v Redmondu:

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?