Hlavní navigace

Ministerstvo financí slibuje vydat metodiku pro blokování webů "v průběhu ledna"

29. 12. 2016

Sdílet

Chvíli to vypadalo, že se tuzemští poskytovatelé připojení dočkají slibované metodiky, jak mají od ledna postupovat při blokování webů s nepovoleným hazardem, možná ještě před koncem roku 2016, nejpozději na Nový rok.

Naznačoval to odstavec v diskusním materiálu z prosincového odborného semináře na FIT ČVUT, který má Lupa k dispozici: 

Zástupci Ministerstva popsali důvody vzniku Právní úpravy, informovali, že obdobné řešení zvolilo na 17 států EU/EHP a informovali, že je připravena metodika k výkladu Právní úpravy, kterou Ministerstvo plánuje zveřejnit nejpozději k 1. lednu 2017.

Na dotaz Lupy ale ministerstvo uvedlo, že se s vydáním metodiky do konce letošního roku nepočítá: „Metodika bude Ministerstvem financí zveřejněna v průběhu ledna. Seznam blokovaných internetových stránek bude zveřejňován na stránkách MF,“ uvedl Jakub Vintrlík z tiskového oddělení úřadu.

O průběhu prosincového semináře, na který neměli novináři přístup, jsme podrobněji psali zde - Hlava 22 Babišova ministerstva: jak se budou blokovat weby s hazardem?

Jak blokovat weby?

Povinnost blokovat weby s nelegálními hrami zavádí od ledna nový zákon o hazardních hrách (186/2016 Sb.). Ten dává ministerstvu financí pravomoc vytvářet seznam stránek, které pak mají poskytovatelé připojení blokovat.

Úřad Andreje Babiše ale dosud neřekl, jak konkrétně si blokování představuje. Nejde přitom o jednoduchou věc. O některých technologických problémech se rozepsal výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip – viz Tak to zablokujeme v DNS. Nebo ne?

Jediným oficiálním dokumentem, ve kterém se úřady k problému vyjadřují, je stanovisko vlády pro Ústavní soud, které Lupa získala na základě žádosti podle zákona 106/1999 Sb. Kabinet v něm formuluje svou odpověď na žádost skupiny senátorů o zrušení paragrafů, které blokování webů zavádějí. Více viz Všechno je jasné, vždyť je to ve Wikipedii. Jak vláda obhajuje blokování webů?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).