Hlavní navigace

Ministerstvo obrany posílá lidi na školení v hackingu. Postará se o ně CyberGym

24. 7. 2018

Sdílet

CyberGym Europe Autor: Jan Sedlák

Výcviková kybernetická aréna CyberGym Europe působící v Řitce u Prahy, o které jsme na Lupě psali v reportáži, získala nového zákazníka. Jak upozornily Hospodářské noviny, školení desítek lidí na vycvičení v kybernetické bezpečnosti si objednalo ministerstvo obrany.

Smlouva na výcvik už je k dispozici v registru smluv. Obrana zaplatí necelých pět milionů korun bez DPH a přes šest milionů s DPH. „Účelem smlouvy je pořízením školení zabezpečit odbornou úroveň personálu potřebnou k zajištění provozu komunikačních a informačních systémů resortu Ministerstva obrany a tím zkvalitnit a zvýšit odbornou profesionalitu pracovníků,“ píše se ve smlouvě.

Školení je několik druhů. Nejvíce lidí (konkrétně 52) obrana dodá na zabezpečení sítí a hacking v praxi. Dále se bude dělat zranitelnost webových aplikací a praktická cvičení hackingu, praktické testování bezpečnosti webových aplikací, bezpečnost Androidu a jeho aplikací včetně hackingu, ochrana proti hackingu webových aplikací v prostředí .NET, analytický hacking pro pokročilé (Certified Security Analyst), pokročilá analýza malwaru a reverzní inženýrství, digitální forenzní analýza a řada dalších.

O CyberGym se v poslední době mluví také ve spojitosti s aktivitami skupiny Šuman zveřejňující odposlechy Andreje Babiše. Web Info.cz například uvedl, že 50 procent v CyberGym Europe vlastní zpravodajská služba Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

Týdeník Respekt zase upozornil na to, že firma Ragnarok, která CyberGym Europe ovládá, byla založená z peněz tajného fondu rozvědky. V říjnu loňského roku byl před volbami navýšen základní kapitál společnosti ze dvou milionu na slušných 217 milionů korun. Objevuje se i varianta toho, že díky transakcím ztratili zpravodajci ve společnosti vliv. CyberGym se v souvislosti s pohybem kapitálu a nákupu sídla v Řitce věnují státní zástupci.

Koncepce CyberGym Europe vychází z původního izraelského podniku CyberGym, o němž jsme rovněž psali v reportáži. Tuzemská odnož si postupy přizpůsobuje lokálnímu českému a evropskému prostředí.

Jak vypadá CyberGym v Řitce u Prahy:

Původní CyberGym poblíž Tel Avivu:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).