Hlavní navigace

MojeID získalo akreditaci na úroveň „vysoká“, vyžaduje použití hardwarového klíče

Sdílet

David Slížek 10. 3. 2021

Služba mojeID, kterou provozuje sdružení CZ.NIC, získala od ministerstva vnitra akreditaci na úroveň záruky „vysoká“. Po eObčance a čipové kartě Starcos od První certifikační autority jde o třetí identitní prostředek s touto úrovní záruky. 

Používání mojeID na úrovni „vysoká“ ovšem vyžaduje hardwarový bezpečnostní klíč. „Tato nejvyšší bezpečnostní klasifikace vyžaduje používání uživatelského hesla a bezpečnostního klíče FIDO2 s nastaveným PINem, který je založený na certifikované platformě a zároveň získal FIDO certifikaci minimálně na úroveň L2. Tuto podmínku aktuálně splňuje například IdemKey od společnosti GoTrustID, přičemž se dá předpokládat, že z důvodů otevřenosti celého systému bude prostředků splňujících tyto podmínky přibývat,“ vysvětluje CZ.NIC.


Autor: GoTrustID

IdemKey od společnosti GoTrustID

Právě IdemKey od GoTrustID je jedním ze dvou typů hardwarových klíčů, které CZ.NIC v rámci své kampaně rozesílá uživatelům zdarma.

Momentálně ovšem v Česku není prakticky žádná služba e-governmentu, která by přihlašování na úrovni vysoká požadovala. Do budoucna bude úroveň „vysoká“ vyžadována například při tzv. legalizaci elektronického podpisu.

MojeID podle CZ.NIC eviduje momentálně přes 700 tisíc uživatelských účtů a přes 10 tisíc z nich je už připojeno k Národnímu bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA), což uživatelům umožňuje přihlašovat se ke službám e-governmentu.

Našli jste v článku chybu?