Hlavní navigace

MojeID získalo akreditaci na úroveň „vysoká“, vyžaduje použití hardwarového klíče

Sdílet

David Slížek 10. 3. 2021
Token - IdemKey - GoTrustID Autor: GoTrustID

Služba mojeID, kterou provozuje sdružení CZ.NIC, získala od ministerstva vnitra akreditaci na úroveň záruky „vysoká“. Po eObčance a čipové kartě Starcos od První certifikační autority jde o třetí identitní prostředek s touto úrovní záruky. 

Používání mojeID na úrovni „vysoká“ ovšem vyžaduje hardwarový bezpečnostní klíč. „Tato nejvyšší bezpečnostní klasifikace vyžaduje používání uživatelského hesla a bezpečnostního klíče FIDO2 s nastaveným PINem, který je založený na certifikované platformě a zároveň získal FIDO certifikaci minimálně na úroveň L2. Tuto podmínku aktuálně splňuje například IdemKey od společnosti GoTrustID, přičemž se dá předpokládat, že z důvodů otevřenosti celého systému bude prostředků splňujících tyto podmínky přibývat,“ vysvětluje CZ.NIC.


Autor: GoTrustID

IdemKey od společnosti GoTrustID

Právě IdemKey od GoTrustID je jedním ze dvou typů hardwarových klíčů, které CZ.NIC v rámci své kampaně rozesílá uživatelům zdarma.

Momentálně ovšem v Česku není prakticky žádná služba e-governmentu, která by přihlašování na úrovni vysoká požadovala. Do budoucna bude úroveň „vysoká“ vyžadována například při tzv. legalizaci elektronického podpisu.

MojeID podle CZ.NIC eviduje momentálně přes 700 tisíc uživatelských účtů a přes 10 tisíc z nich je už připojeno k Národnímu bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA), což uživatelům umožňuje přihlašovat se ke službám e-governmentu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.