Hlavní navigace

Ministerstvo průmyslu příští měsíc vypíše další broadbandovou výzvu

7. 2. 2020

Sdílet

Síť - kabely Autor: Depositphotos

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá na začátek března další výzvu, která má usnadnit rovnoměrný rozvoj vysokorychlostního internetu v Česku. Její návrh se nyní nachází ve fázi 2. veřejné konzultace.

Na budovaní infrastruktury i v odlehlejších a tudíž ekonomicky ne tak zajímavých oblastech má stát přichystáno 1,5 miliardy korun. Cílem je pokrýt přibližně 5000 „bílých míst“ na mapě České republiky, což je zhuba dvojnásobek původního plánu.

„Z veřejné konzultace vyplynulo, že sídelních jednotek, kde chybí vysokorychlostní internet, je podstatně víc. Zjistili jsme to díky vlastní důsledné analýze plánů v oblasti internetového pokrytí, které se soukromému sektoru v minulosti nepodařilo realizovat. Na bílá místa se chce zaměřit třetí výzva tak, aby se mimo jiné zvýšila dostupnost služeb digitálního státu,“ tvrdí náměstek ministra průmyslu a obchodu pro řízení sekce EU fondů Marian Piecha.

Jedná se v pořadí o třetí výzvu, tu první výzvu vypsalo MPO v roce 2017, ale kvůli špatně  nastaveným podmínkám došlo k tomu, že se přihlásili pouze tři zájemci. Druhou výzvu ministerstvo vyhlásilo loni a během ní ministerstvo přijalo žádosti o dotace za 1,1 miliardy korun, žádosti zhruba za 200 milionů ale muselo ministerstvo kvůli formálním nedostatkům vyřadit.

„Dostupné a kvalitní služby postavené na moderních informačních technologiích jsou samozřejmě jedním z kritérií, podle nichž si lidé vybírají, kde bydlí. A pokud chceme, aby se venkov a jiné lokality nevylidňovaly, musíme takové služby podpořit,“ prohlásil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).