Hlavní navigace

Česká republika

Česká republika sehrála z hlediska přechodu na pozemní digitální televizní vysílání roli lídra středoevropského regionu. Dlouho to však vypadalo, že se klíčoví hráči nedokáží dohodnout na podmínkách předčasného ukončení analogového vysílání a startu DVB-T. Zejména velké komerční televize postupně zablokovaly dva pokusy o přijetí tzv. Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání. Nakonec zvítězil kompromis, podle něhož se postupovalo v letech 2008 až 2012. Součástí dohody byly i kompenzační vysílací licence pro druhé programy Novy a Primy, které mohly v DVB-T odstartovat v době, kdy byl ostatním zájemcům vstup do DVB-T ještě odepřen. Prima dokonce získala dvě kompenzační licence, jednu pro Primu Cool a druhu pro Primu love (za skupinu regionálních analogových televizí, které vlastnila).

České Radiokomunikace nevidí budoucnost v placené pozemní televizi

Marcel Procházka nevylučuje, že placený obsah by se mohl v rámci pozemní televize přece jen objevit, byl by ovšem distribuovaný internetem.

Doba čtení: 1 minuta

Operátory a stát by měla „druhá digitalizace“ vyjít přibližně na miliardu

UVNITŘ PREZENTACE – Přechod na DVB-T2 by měl divákům do budoucna přinést nejen kvalitnější doplňkové služby a programy ve vysokém rozlišení, ale také lepší připojení k internetu.

Doba čtení: 2 minuty

Počet rušících LTE vysílačů narostl v prosinci o více než polovinu

K 31. prosinci bylo ve zkušebním provozu 2780 základnových stanic, v trvalém provozu pak 6043 BTS. V listopadu bylo přijato 551 hlášení na rušení příjmu zemské digitální televize.

Doba čtení: 1 minuta

Satelitní služba Flix TV zahájila testovací provoz, termín startu prozatím tají

Flix TV je jedním z několika středoevropských operátorů, kteří se rozhodli v uplynulých měsících začít využívat služeb společnosti Telekom Austria Group.

Doba čtení: 1 minuta

Televize se nově dostanou k odložené sledovanosti z aktuálního dne

UVNITŘ GRAF – Nový prvek peoplemetrového měření kopíruje trendy posledních let – opožděnou sledovanost prostřednictvím televizních archivů, případně i funkce TimeShift.

Doba čtení: 1 minuta

Markíza International by měla začít vysílat 1. února, stejně jako „mezinárodní“ Nova

UVNITŘ PROGRAM – Mezinárodní verze vlajkových kanálů nevznikají jen v České republice a na Slovensku. Ke startu se například chystá německá RTL International.

Doba čtení: 1 minuta

Veletrh CES událostí číslo jedna, Netflix opět všem vyrazil dech

TÝDENNÍ REVIZE – Vstup Netflixu do České republiky a na Slovensko zatím podstatně kalí skutečnost, že chybí jakákoliv lokalizace. Dočkat se jí máme až v budoucnu.

Doba čtení: 5 minut

Netflix dorazil oficiálně do Česka, prozatím bez lokální podpory

Oficiálně byl dnes Netflix zpřístupněn ve více než 130 nových zemích. Jeho šéf Reed Hastings mezi významnými trhy jmenoval mimo jiné sousední Polsko, dále Indonésii nebo Japonsko.

Doba čtení: 2 minuty

Orientace zejména na sport provozovateli nové verze satelitní služby Digi TV vyšla

Satelitní službu převzala v loňském roce od původně rumunského vlastníka skupina Lama Energy. Letos má „stará“ Digi TV skončit. Aktuální počet klientů její nový majitel neuvedl.

Doba čtení: 1 minuta

Regulátor ČTÚ zjistil v listopadu přes dvě stovky rušení TV signálu sítěmi LTE

Telekomunikační regulátor provedl celkem 588 místních šetření. Ukončeno bylo 568 případů rušení DVB-T příjmu (včetně rušení STA), dále 14 případů rušení veřejných mobilních sítí GSM.

Doba čtení: 1 minuta

Satelitní služba freeSAT vyřadila stanici Discovery ID, zařadila ID Xtra Magyarország

Stanice Discovery ID Xtra už je dobře známá i zákazníkům placených služeb na našem trhu. K dispozici je například klientům satelitní služby Digi TV, případně největší IPTV služby O2TV.

Doba čtení: 1 minuta

Rok 2015 na satelitu: Proměna Digi TV, konec Novy HD ve Skylinku i prolomení PowerVu

Letošní podzim přinesl na satelitu i start prvních kanálů ve formátu Ultra HD. Jedná se většinou o demo smyčky, k dispozici je ale už i pár klasických stanic, jako je třeba Fashion 4K.

Doba čtení: 9 minut

Rok 2015 v DVB-T: (nejen) start nových kanálů Primy a Barrandova a konec Active TV

Právě končící rok byl opět velmi bohatý na události týkající se pozemní digitální televize. Mimo jiné došlo i ke stěhování velkých regionálních televizí z multiplexu 3.

Doba čtení: 10 minut

Analýza: Přechod na DVB-T2 vyjde Čechy na více než 20 miliard korun

Grant Thornton Advisory u svého výzkumu vychází ze skutečnosti, že v současné době je na českém trhu 4,2 milionu domácností a v každé domácnosti je průměrně 1,84 televizoru.

Doba čtení: 2 minuty

ČTÚ vyhodnotil smlouvy největších operátorů, nemají se čím chlubit

Přestože T-Mobile dopadl v hodnocení nejlépe, ani on nemůže být z analýzy příliš spokojený. „Je to trochu jednooký mezi slepými králem,“ zhodnotil výsledek mluvčí regulátora Martin Drtina.

Doba čtení: 1 minuta

O2 představila O2TV Box, dětským divákům nabízí řadu pohádek a seriálů

O2TV Box je další možností, jak může O2 Czech Republic dostat k zákazníkům nelineární obsah. Standardní součástí služby už je možnost třicetihodinového zpětného přehrání u většiny stanic.

Doba čtení: 1 minuta

Regionálnítelevize CZ rozjela reklamní kampaň související s přelaďováním

„Říkat, že nás může sledovat více diváků, nestačí. Regionalnitelevize.cz jde divákům v kampani naproti, pomáhá jim,“ uvedla šéfka televize Eva Stejskalová.

Doba čtení: 1 minuta

UPC od ledna mění Všeobecné obchodní podmínky, ruší historické tarify

Má operátor právo jednostranně zákazníkům tarif změnit? To je jedna z věcí, kterou se bude zabývat na základě stížností klientů Český telekomunikační úřad.

Doba čtení: 1 minuta

Skončila další česká on-line videoslužba, Clubcard Kino od Tesca

Službu je možné nadále využívat pod označením Banaxi Videopůjčovna, ale bez poskytování Clubcard výhod. Produkt fungoval na českém trhu od prosince loňského roku.

Doba čtení: 1 minuta

Pokrok v obrazovém formátu televize přinese divákům v Česku primárně satelit

Pokud nebude možné multiplexy do budoucna regionalizovat, což se dá u technologie DVB-T2 očekávat, dojde podle operátorů ke ztrátě jejich tržní hodnoty.

Doba čtení: 2 minuty

Ministerstvo průmyslu a obchodu finalizuje dokument týkající se budoucnosti televize

„Problémem při přechodu na DVB-T2 nebude pokrytí, ale problémem bude otázka regionalizace,“ upozornil na dnešním semináři v Poslanecké sněmovně Pavel Hanuš z ČT.

Doba čtení: 2 minuty

Nova a Markíza International? CET 21 jimi chce zabít dvě mouchy jednou ranou

CME dohání slovenskou Jojku, která už něco podobného podnikla se svým filmovým kanálem Joj Cinema. Jde o to, jak ještě více monetizovat obsah, který už televize tak jako tak mají k dispozici.

Doba čtení: 8 minut

Radiokomunikace budou spolupracovat s O2 na úrovni firemních zákazníků

„Pro partnerství si vybíráme takové společnosti, které mají vybudovaný velkoobchod a na vlastní infrastruktuře jsou schopny dodávat služby v kvalitě požadované nejen námi,“ uvedla O2.

2. 12. 2015 13:08
Doba čtení: 1 minuta

Film+ odstartoval ve vysokém rozlišení, k dispozici bude v placených službách

Diváci se mohou těšit ve vysokém rozlišení například na snímky District 9, Identita, Kauza CIA, New Yorku, miluji tě nebo třídílnou ságu TUT s Benem Kingsleym.

Doba čtení: 1 minuta

České Radiokomunikace chtějí certifikovat přijímače pro standard DVB-T2/HEVC

O tom, jakou podobu bude mít označení produktů, které nový standard podporují, prozatím České Radiokomunikace s výrobci elektroniky jednají.

Doba čtení: 1 minuta

Mezinárodní verzi bude mít i slovenská Markíza, expanduje s ní do Česka

„Jsme velmi rádi, že můžeme divákům v České republice přinést to nejlepší ze Slovenska od Horné Dolné až po Cuky Luky,“ konstatoval generální ředitel skupiny Markíza Matthias Settele.

Doba čtení: 1 minuta

Operátor Skylink začal oficiálně blokovat přenosy fotbalových zápasů UEFA

„Vypnutí požadují společnosti O2 TV a CET 21, které jsou vlastníkem práv k vysílání vybraných zápasů,“ informoval operátor klienty v České republice.

Doba čtení: 1 minuta

Flix TV se chce dostat mezi top poskytovatele placené televize na našem trhu

Programy nové satelitní služby budou stejně jako v případě AntikSatu šířené prostřednictvím pozice 16 stupňů východně francouzského operátora Eutelsat a kódované systémem Conax.

Doba čtení: 1 minuta

Inzerenti prozatím příliš nereflektují, že diváci používají u televize internet

Změnu by do budoucna pochopitelně mělo přinést hybridní vysílání HbbTV. Obchodní politiku v tomto duchu nedávno představily na setkání s novináři České Radiokomunikace.

24. 11. 2015 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Televizní pásmo 694 až 790 MHz se otevře nejen v Evropě mobilním službám

V souvislosti s tím je pro Českou republiku důležitá snaha urychleně zavést vysílání ve standardu DVB-T2. Sousední Německo neváhalo a aukci kmitočtů má již za sebou.

Doba čtení: 2 minuty