Hlavní navigace

Stát dostane práva na ADIS, za dobu jeho používání za něj IBM zaplatil 9 miliard

13. 8. 2019

Sdílet

IBM Watson IoT Center v Mnichově Autor: Jan Sedlák

Generální finanční ředitelství uzavřelo 7. srpna novou dohodu se společností IBM, ta po třech dekádách umožní předání majetkových práv na ADIS do vlastnictví státu, dojít by k tomu mělo v roce 2023.

Finanční správa se tak de facto po třech desetiletích může konečně zbavit závislosti na IBM coby jediném dodavateli služeb Automatizovaného daňového informačního systému. Do vendor lock in situace se Česká republika dostala uzavřením extrémně nevýhodné smlouvy v roce 1992, kdy se systém začal poprvé používat. Systém je z dnešního pohledu neuvěřitelně zastaralý prakticky po všech stránkách (vývojové prostředí, rozhraní, nepřehlednost, vysoké náklady na provoz, údržbu a úpravy), patová situace ale donedávna prakticky znemožňovala přechod na modernější řešení, o tom se intenzivněji začalo uvažovat v roce 2016.

„Se stávajícím dodavatelem ADISu jsme vedli dlouhá a náročná jednání. Psali jsme dopisy do centrály IBM ve Spojených státech a nespočetně krát jsme se scházeli se zástupci této společnosti na různých úrovních managementu. Nakonec se nám podařilo najít shodu na budoucím předání autorských práv. Je to první důležitý krok k vybudování nového informačního systému a tím i výraznému zefektivnění správy daní v České republice“, prohlásila generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Za celou dobu existence ADIS zaplatil stát společnosti IBM za její služby více než 9 mld. Kč a závislost na jednom výhradním dodavateli se opakovaně stávala terčem kritiky Nejvyššího kontrolního úřadu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).