Hlavní navigace

Satelitáři vyhráli u Nejvyššího správního soudu bitvu kvůli inzerátu se Sobotkou

25. 11. 2020

Sdílet

Bohuslav Sobotka v inzerátu proti DVB-T2 Autor: Česká asociace satelitních operátorů

Česká asociace satelitních operátorů definitivně nemusí platit pokutu za svůj inzerát z května 2017, v němž pomocí karikatury tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) kritizovala státní kompenzace pro provozovatele pozemních vysílačů. Pokutu jí udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Úřad totiž inzerát vyhodnotil jako zasahování do běžící předvolební kampaně. Neplatnost rozhodnutí potvrdil Nejvyšší správní soud.

Soud se ztotožnil s argumentem satelitářů, že tato karikatura tehdejšího předsedy vlády byla zveřejněna v okamžiku, kdy Bohuslav Sobotka vůbec nebyl kandidátem ČSSD pro sněmovní volby a asociace se tedy nemohla dopustit přestupku, za který jí úřad pokutoval.

Pokutu už loni v květnu zrušil Krajský soud v Brně, úřad ale s rozsudkem nesouhlasil a napadl ho kasační stížností.

„Tento rozsudek reflektuje klíčový argument naší asociace, který úřad vytrvale ignoroval. Postup úřadu jsme celou dobu vnímali primárně jako pokus státních orgánů o odplatu za to, že jsme si dovolili otevřeně vystoupit proti diskriminačním snahám Ministerstva průmyslu a obchodu poskytnout neoprávněné výhody platformě zemského televizního vysílání. K tomuto účelu slouží ministerstvu jako záminka alokace frekvencí v pásmu 700 MHz pro služby vysokorychlostního internetu a zavádění vysílacího standardu DVB-T2. Tento rozsudek byl shodou okolností vynesen v čase 4. výročí zahájení tzv. prenotifikačního procesu, ve kterém Česká republika obhajuje před Evropskou komisí své záměry ohledně veřejné podpory pro provozovatele zemského televizního vysílání. Dlužno dodat, že ministerstvo nebylo schopno ani po 4(!) letech získat od Evropské komise zelenou pro žádné opatření veřejné podpory, které naše asociace napadla. Jelikož ministerstvo svoji snahu nevzdává, jsme odhodláni v našem úsilí pokračovat, a to třeba i další 4 roky,“ komentoval rozsudek člen představenstva České asociace satelitních operátorů Patrik Brom.

Inzerát České asociace satelitních operátorů z května 2017
Autor: ČASO

Inzerát České asociace satelitních operátorů z května 2017

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).