Hlavní navigace

MPSV čeká na jaře tendr na nového provozovatele současného systému dávek

19. 12. 2019

Sdílet

Jana Maláčová - ministerstvo práce a sociálních věcí Autor: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce čeká v příštím roce vypsání nového tendru, tentokrát již ne na dodavatele nového systému, ale na provozovatele současného informačního systému pro vyplácení dávek. Jeho úkolem bude od roku 2021 převzít a dále spravovat zastaralou platformu vyvinutou firmou OKSystem.

O vypsání tendru na nový systém se ministerstvo pokusilo již dvakrát, ale pokaždé zatím narazilo. Novou soutěž, tentokrát jen na prodloužení chodu současného systému, plánuje vyhlásit v březnu. ČTK to prozradila tisková mluvčí ministerstva Kristýna Křupková.

Původně byl provoz současného systému plánován jen do roku 2017, později byl prodlužen do roku 2021, potíž je ale v tom, že resort stále nemá nového dodavatele a jeho výběr byl opakovaně napadnut. Naposledy zasáhl antimonopolní úřad, který ministerstvu zakázal uzavřít s novým dodavatelem smlouvu.

V prvním případě ministerstvo v roce 2014 vybralo opět OKSystem se zadávací cenou 616 milionů korun bez DPH, od smlouvy ale nakonec odstoupilo. Na to OKSystem zareagoval žalobou. Druhá soutěž proběhla v roce 2017 a se zadávací cenou 270 milionů ji vyhrála  firma DXC Technology. OKSystem, který nabídl řešení za 824 milionů, podal na soutěž stížnost a ÚOHS nařídil její přezkum. Ministerstvo tedy zareagovalo tím, že vítěze soutěže kvůli příliš nízké ceně vyřadilo. To ale vedlo jenom k tomu, že se na antimonopolní úřad pro změnu obrátila samotná DXC Technology a úřad minulý týden rozhodl, že musí ministerstvo vyřazení firmy zrušit a smlouvu s druhým dodavatelem nesmí uzavřít.

Díky tomu se objevil nový problém a to jak zajistit vyplácení dávek po vypršení smlouvy na provoz současného systému. „Připravujeme otevřené výběrové řízení na provoz stávajících aplikací. Jeho vyhlášení předpokládáme v březnu příštího roku,“ sdělila tisková mluvčí ministerstva na dotaz ČTK, jak hodlá ministerstvo zajistit další vyplácení dávek po vypršení současné smlouvy.

Ministerstvo muselo kvůli průtahům původní smlouvu se současným provozovatelem zatím dvakrát prodloužit. Za každý rok prodlouženého provozu systému ministerstvo OKSystem musí platit půl miliardy korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).