Hlavní navigace

Mzdy v IT a telekomunikacích už možná dosáhly svého maxima

7. 2. 2019

Sdílet

Volání byznysu

Mzdy v IT telekomunikacích rostly ještě v první polovině loňského roku poměrně výrazně, až o 15%, následně však růst mezd zpomalil na přibližně 4% a další růst se již neočekává z důvodu naražení na fyzické možnosti firem. Takové jsou alespoň letošní závěry z každoročního mzdového průzkumu personalistické společnosti HAYS.

Nejvíce se navyšovalo v oblasti vývoje softwaru (Java, .NET), a dále na pozicích QA Engineer nebo Product Manager. Zájem je také o IoT experty a odborníky na kybernetickou bezpečnost. Rychle se srovnávají také mzdové podmínky Prahy a Brna, kde dnes působí v oblasti IT více a více perspektivních zaměstnavatelů. Pro letošní rok se již ale další výrazné navýšení mezd neočekává. Navzdory trendu silné ekonomiky a faktu, že v minulém roce poprvé v historii počet volných míst překročil počet nezaměstnaných osob v České republice, firmy postupně pokud jde o IT a Telekomunikace naráží na mzdové stropy a dalšímu navyšování se brání, uchazeče se snaží lákat spíše na moderní technologie a firemní výhody. Nejžádanější benefity v sektoru jsou podleprůzkumu home office a flexibilita, zajímavé projekty, nové technologie, vzdělávání a firemní kultura.

„Některé obory již pokračující růst mezd nepodporují, dokonce omezují, jejich současná výše se přiblížila maximu. Překvapivě tento trend pozorujeme i v oborech vysoce exponovaných jako je inženýring a informační technologie. Zde docházelo na kvalifikovaných rolích zejména v druhé polovině roku 2018 k výraznému zpomalení růstu mezd a již jen velmi mírnému navýšení a obdobný stav je očekáván i v roce letošním. I v mnoha dalších oborech pozorujeme tendenci zaměřit se v budoucím období spíše na oblast benefitů. Oproti tomu lze očekávat další růst mezd na obchodních rolích, na pozicích s nižší potřebou kvalifikace nebo v maloobchod. Kromě toho, plánované  zvýšení platů ve státní sféře se může v důsledku promítnout také do ohodnocení některých profesí soukromého sektoru,“ komentuje výsledky Ladislav Kučera, ředitel společnosti HAYS pro ČR a Rumunsko.

Průzkum proběhl na základě sedmi tisíc pracovních nabídek registrovaných v průběhu roku 2018 a rozborem dat poskytnutých více než dvaceti tisíci potenciálními uchazeči.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).