Nejhodnotnější firmou na světě zaměřenou na umělou inteligenci se stal čínský startup SenseTime. Alibaba Group společně s dalšími investory do podniku vložila dalších 600 milionů dolarů, což SenseTime ocenilo na tři miliardy dolarů.
Firma od roku 2014 získala už miliardu dolarů. Vedle Alibaby se zapojily také Qualcomm, Temasek Holdings nebo Wanda Group. Alibaba je každopádně z investorů největším podílníkem. SenseTime je od roku 2017 v zisku a letos chce navýšit počet zaměstnanců o třetinu na zhruba dva tisíce. Průměrný meziroční růst v posledních třech letech byl 400 procent.
SenseTime je jednou z nejdůležitějších součástí plánu čínské vlády stát se do roku 2030 největší velmocí v AI na světě. Čínský startup vyvíjí software, který na základě strojového učení dokáže rozpoznávat objekty a obličeje na obrázcích a videu. Tento software pak nabízí zákazníkům pro implementaci v jejich řešeních.
To se líbí čínské vládě, která SenseTime nasazuje ve svých sledovacích systémech, které jsou v zemi prakticky všude. Kamery propojené se SenseTime a národním systémem umí rychle vyhledávat osoby a tak dále. Firmy také technologii využívají pro přístup zaměstnanců do kanceláří a objektů bez nutnosti „pípání“ kartičkou.
SenseTime se nasazuje také v chytrých telefonech, systém je údajně využívaný ve 100 milionech takových zařízení (Xiaomi, Oppo a další). Společnost má s novou investicí mnohem větší plány a míří třeba do autonomních vozů a spolupracuje se západními firmami jako Nvidia. Další z oblastí je pak rozšířená realita (AR).
Také pro Alibabu je SenseTime důležitý. Může mu totiž poskytnout kapacity svého Alibaba Cloudu (Aliyun) a technologii zde zároveň využít. Samotný SenseTime plánuje v následujícím roce postavit pět superpočítačů, které mají pomoci ve zpracování dat z živých kamer. Cílem je se dostat na 100 tisíc „feedů“ zpracovávaných zároveň.
Velkou hodnotu mají také další čínské AI firmy. Yitu byl oceněn na dvě miliardy dolarů, Face++ od Megvii pak na miliardu.