Hlavní navigace

Nejvyšší správní soud definitivně odmítl námitky Vodafonu proti aukci LTE kmitočtů

23. 1. 2020

Sdílet

Čtyřletý spor o to, zda byly podmínky aukce LTE kmitočtů v roce 2016 vypsány v souladu se zákony, definitivně končí. Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl kasační stížnost operátora Vodafone, který žaloval Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Proti verdiktu se už nedá odvolat.

Vodafone v žalobě napadl podmínky aukce „dokrývacích“ kmitočtů v pásmu 1800 a 2600 MHz, zejména povinnost poskytovat případným virtuálním operátorům velkoobchodní nabídku, která by jim umožnila fungovat v jeho síti.

Argumenty Vodafonu odmítl v květnu 2019 Městský soud v Praze, operátor ale podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Tvrdil v ní, že soud první instance pominul některé jeho klíčové právní argumenty.

Operáror argumentoval, že závazek velkoobchodní nabídky byl protiprávní a že jej nepřevzal dobrovolně, ale musel s ním souhlasit, aby se vůbec mohl aukce zúčastnit. ČTÚ se naopak bránil tím, že jde o standardní opatření, které využívají i regulátoři v dalších zemích, a aukce je jen nabídka, kterou kdokoli může nebo nemusí dobrovolně využít.

NSS se postavil na stranu ČTÚ. Některé argumenty Vodafonu smetl s tím, že operátor „zůstal jen u vlastního kreativního výkladu práva EU, který neopřel o žádnou judikaturu ani odbornou literaturu.“ 

Celé znění rozsudku v případu 10 As 274/2019–67 je k dispozici na webu Nejvyššího správního soudu (PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).