Hlavní navigace

Vydraženo. Kmitočty pro dokrytí LTE si rozdělí O2, T-Mobile a Vodafone

Autor: Isifa
David Slížek

Dražba kmitočtů v pásmech 1800 a 2600 MHz je u konce. Stávající operátoři je mohou využít k posílení svých současných LTE sítí.

Aukce na kmitočty, které zbyly z LTE dražby z roku 2013, je u konce. Žádné velké překvapení se nekoná – o frekvence se podělí stávající operátoři. Nikdo jiný se do aukce ani nepřihlásil.

Rozděleny přitom byly všechny bloky, které Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v aukci nabízel.

V pásmu 1800 MHz získala společnost O2 dva aukční bloky o velikosti 2×2,9 MHz a jeden aukční blok o velikosti 2×5 MHz, společnost Vodafone získala jeden aukční blok o velikosti 2×5 MHz, uvádí ČTÚ v tiskové zprávě.

V párové části pásma 2600 MHz získala společnost T-Mobile aukční blok o velikosti 2×10 MHz, v nepárové části pásma 2600 MHz potom získaly společnosti O2 a T-Mobile po jednom aukčním bloku o velikost 25 MHz, dodává ČTÚ. 

Vyvolávací cena všech frekvencí byla 734 milionů Kč. Stát za ně nakonec dostane celkem 2,643 miliardy korun. Společnost O2 by měla zaplatit za získané spektrum celkem 1472,05 mil. Kč, společnost T-Mobile 729,9 mil. Kč a společnost Vodafone 442,0 mil. Kč, uvádí ČTÚ.


Autor: ČTÚ

Podle šéfa úřadu Jaromíra Nováka by operátoři měli frekvence použít k posílení svých sítí na místech s velkým vytížením. Operátoři získali další spektrum na uspokojení současných datových potřeb svých zákazníků. Není tedy důvod čerpání datových služeb uživatelům jakkoliv omezovat umělými překážkami, ale naopak v rámci podpory digitální ekonomiky je třeba podporovat další využívání datových služeb, naráží Novák na oblíbené omezení v podobě FUP a podobně.

Content 2017 - tip Footshop

Podle ČTÚ Češi v loňském roce v průměru na jednu SIM kartu s datovými službami přenesli 598 MB dat za měsíc. Ve Finsku připadá na každou SIM kartu v průměru desetinásobek spotřebovaných dat, srovnává Novák.

Ještě v letošním roce chce ČTÚ vydražit také kmitočty v pásmu 3,7 GHz. V březnu k ní vyhlásil veřejnou konzultaci, ve které mohli zájemci uplatnit své připomínky.

Našli jste v článku chybu?
15. 6. 2016 8:28
Pepa z depa (neregistrovaný)

Prosim vas, povezte mi, jak toto souvisi s aukci kmitoctu v CR?

Pokud uvadite informaci ze zahranici, pridejte zdroj. A jeste lepe, napiste jak je spektrum drzeno operatory ve Francii. Za zminku by take stalo porovnani ARPU v CR a ve FR.

16. 6. 2016 0:13

Jo, protože 10x větší hustota BTS známená circa 10x vyšší náklady na provoz sítě. Asi není potřeba moc velká věda přijít na to, že by to znamenalo i nutnost úměrně vyšší výběr ceny služeb.