Hlavní navigace

Němci dokončili dražbu frekvencí pro 5G, vydělala 6,55 miliardy eur

13. 6. 2019

Sdílet

5G

V Německu skončila dražba frekvencí pro 5G síť, vynesla 6,55 miliardy eur, tedy asi 168 miliard korun. S odvoláním na oznámení spolkového regulačního úřadu BNetzA to říká agentura Reuters.

Německo dražilo celkem 41 frekvenčních bloků v pásmech okolo 2000 MHz a mezi 3400 až 3700 MHz. Původní odhad výnosů byl okolo tří až pět miliard eur. Výnos aukce tak významně překročil očekávání analytiků i státu. Samotní operátoři z výsledků aukce již tak nadšení nejsou, varují, že extrémně vysoké náklady na získání frekvencí jim nyní znemožní adekvátně investovat do samotných 5G sítí i stávající infrastruktury. 

Souvislosti: Německo začíná dražit frekvence pro 5G síť

Jednotlivé frekvence si v dražbě rozdělili čtyři operátoři – Deutsche Telekom, Vodafone, Telefónica a 1&1 Drillisch. Výnos z aukce hodlá Německo použít na takzvaný rozvoj digitalizace, kam patří například podpora rozšiřování vysokorychlostního připojení v měně obydlených oblastech (typicky na venkově).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 6. 2019 12:10

  bez přezdívky

  Z hlediska rozvoje zeme by bylo efektivnejsi dat prisne podminky na rychlost pokryti uzemi, na poskytovane sluzby a koncove ceny. Nez frekvence prodavat jako zlaty dul. Si teda myslim...

 • 13. 6. 2019 13:38

  bez přezdívky

  Protoze se bez toho do budoucna neobejdou.
  Si vem, ze by nektery operator minule nevydrazil 4G a musel by si dnes vystacit s 3G, nebo nedejbuh 2G :-)

 • 13. 6. 2019 12:38

  jouda

  Tak proč pořád přihazovali a zvyšovali cenu, když jim to přijde drahé?!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).