Hlavní navigace

Nemocnici v Kosmonosech vyřadil vir. CZ.NIC zdravotníkům nabízí Turris zdarma

Sdílet

Jan Sedlák 31. 3. 2020
Ransomware - zámek - řetězy - klávesnice Autor: Depositphotos

V Česku byl zaznamenán další kybernetický incident ve zdravotnickém zařízení. Tentokrát jde o Psychiatrickou nemocnici Kosmonosy, které podle ČTK nefungují počítače a chod instituce se řeší papírovou formou. Incident od pátku řeší kriminální policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Kyberútok v Kosmonosech navazuji na dřívější ransomware v Benešově (šlo o Ryuk) a nedávný problém ve Fakultní nemocnici Brno.

NÚKIB na to konto před pár dny vydal povinná kybernetická opatření pro nemocnice doporučení pro chování v případě spear phishingu. NÚKIB nyní společně s CZ.NIC začal nemocnicím nabízet pomoc v oblasti kybernetické bezpečnosti.

„NÚKIB nabízí týdenní monitoring aktuálních zranitelností zdravotnických přístrojů, který čerpá z renomovaných mezinárodních databází zranitelností. K tomu dále přidává možnost školení uživatelů informačních systémů a pracovníků zajišťujících kybernetickou bezpečnost v nemocnicích, a to formou e-learningu, který za tímto účelem vytvořil,“ uvádí kyberúřad.

„Sdružení CZ.NIC, které také vyrábí síťová zařízení Turris, jejichž součástí jsou i pokročilé bezpečnostní funkce, bezplatně poskytne až 150 kusů modulárních routerů Turris MOX včetně nabídky zaškolení, možností konzultací a následné běžné správy. Díky zařízení Turris MOX je možné separovat jednotlivé části sítě a vytvořit její samostatný oddělený segment, ve kterém mohou být tyto části a služby umístěny tak, aby byly chráněny před kybernetickými útoky,“ doplňuje NÚKIB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.