Hlavní navigace

NÚKIB: Systémy v benešovské nemocnici vyřadil skutečně ransomware

12. 12. 2019

Sdílet

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil několik nových informací k virové infekci systémů benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie. Podle dostupných informací systém zašifroval nejspíš opravdu malware typu ransomware, napsala agentura ČTK.

Experti NÚKIB našli v počítačích zmínky o tom, že mají pro dešifrování systému někoho kontaktovat. Konkrétní částka, kterou by nemocnice měla útočníkovi zaplatit, ale prý v kódu není, potvrdil agentuře mluvčí úřadu Radek Holý.

Pracovníci NÚKIBu podle něj zjistili, o jaký typ viru se jedná. Celkové zotavení nemocničních systémů zabere nejspíše týdny. 

Nemocnice se má od pondělí začít postupně vracet k normálnímu provozu. Podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové se začne s instalací nových serverů, firewallu a antivirové ochrany a s přeinstalací 600 počítačů. Pak se má začít s obnovou zálohovaných dat.

Systémy benešovské nemocnice zkolabovaly kvůli malwaru v noci na středu. Výpadkem byly zasaženy nejen počítače a servery, ale také zdravotnické přístroje. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).