Hlavní navigace

Nenávistný komentář z Facebooku bude řešit Nejvyšší soud

26. 10. 2018

Sdílet

Komentář, ve kterém letos v únoru žena z Česka pod zpravodajským videem projevila sympatie pro fyzickou likvidaci běženců, bude mít právní dohru přímo u Nejvyššího soudu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na přísném potrestání, informovala agentura ČTK.

Žena se měla provinit podněcováním k nenávisti, a to tím, že na Facebooku napsala příspěvek vybízející k zapalování autobusů s běženci: „A my na ně budeme platit… proč ty autobusy radši nezapálili,“ napsala žena.

Okresní plzeňské soudy, pod které žena spadá, nejdřív celý případ vyhodnotily jako pouhý přestupek a automaticky jej přehodily do přestupkového řízení. Důvodem měla být nízká společenská škodlivost a také fakt, že se nejednalo o v minulosti trestanou osobu. Nejvyšší státní zástupce se nicméně s takovým přístupem nespokojil a podal proti rozhodnutí dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zeman se totiž domnívá, že jde ve skutečnosti o mnohem závažnější trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Takové vyjádření není podle státního zástupce v demokratické společnosti chráněno svobodou projevu, protože zcela degraduje lidskou důstojnost zmiňované skupiny lidí. Státní zástupce přitom poukázal na mimořádnou intenzitu nenávisti ve facebookovém komentáři a připomněl, že upustit od uplatňování trestní odpovědnosti lze jen ve zcela mimořádných případech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).