Hlavní navigace

Neplacení televizních poplatků zůstane ve Velké Británii trestným činem

25. 1. 2021

Sdílet

BBC Autor: BBC

Britská vláda odložila plány na dekriminalizaci neplacení koncesionářských poplatků, z nichž je financována BBC. Loni přitom spustila veřejnou konzultaci, ve které představila záměr přenést vymáhání poplatků k civilním soudům. O dekriminalizaci je sice stále ochotna uvažovat, chce ale zhodnotit dopady alternativních metod vymáhání a rozhodnout až v rámci širší reformy BBC.

Ministr kultury Oliver Dowden poznamenal, že konzervativní vláda nadále hodnotí trestní řízení kvůli neplacení poplatků jako čím dál více nepřiměřené a nespravedlivé, ačkoliv je vymáhání zároveň efektivní. Změna současného systému by však pro neplatiče potenciálně znamenala ještě vyšší pokuty a navíc by se připočítávaly ještě náklady na soudní řízení.

Dowden zdůraznil, že jakékoli změny „by neměly být považovány za výzvu k obcházení televizních poplatků, ani by neměly upřednostňovat menšinu porušující pravidla před většinou dodržující pravidla“.

BBC na rozdíl od vlády míní, že stávající řešení je nejspravedlivější a nejúčinnější. „Z odpovědí na vládní konzultaci vyplývá, že většina dotázaných současný systém podporuje,“ uvedla televize ve svém vyjádření. K vládnímu plánu dorazilo přes 150 tisíc poznatků od jednotlivců, firem a dalších subjektů. Přes 19 tisíc občanů bylo proti dekriminalizaci, zatímco 17 652 jich tento plán podpořilo. Vyjádřily se také různé občanské iniciativy: 92 831 jich nesouhlasilo se změnou současného stavu, zatímco téměř 19 tisíc ano.

Televizní poplatky jsou nyní 157,50 liber ročně (přibližně 4600 Kč). Ve finančním roce 2019/2020 bylo odhaleno přes 174 tisíc neplatičů. Množství lidí, kteří se vyhýbají placení poplatků, se podle vládních údajů odhaduje na 6,5–7,5 procenta. V letech 2015–2018 skončilo 91 obyvatel Anglie a Walesu ve vězení za to, že nezaplatili ani televizní poplatky, ani uložené pokuty. K 30. červnu 2020 nebyl v této souvislosti ve vězení nikdo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).