Hlavní navigace

Neuron Soundware získal 150 milionů od ČEZu a spol. Běží i v BMW nebo Airbusu

27. 6. 2019

Sdílet

Neuron soundware Autor: StartupYard

Český startup Neuron Soundware oznámil novou investici ve výši 5,75 milionu eur, tedy okolo 150 milionů korun. Hlavními investory jsou Inven Capital, který jako investiční fond provozuje ČEZ, a maďarský Lead Ventures.

Maďaři mají na investice ve střední a východní Evropě na asi pět let k dispozici 100 milionů eurs tím, že za Lead Ventures stojí firmy MOL (benzinky) a Maďarská rozvojová banka. Do Neuronu už v roce 2017 investoval J&T Ventures, který se v aktuálním kole rovněž připojil.

O Neuron Soundware jsme na Lupě psali v roce 2016, když startup vznikl. Firma na základě zvukových dat trénuje algoritmy, díky čemuž je pak možné rozpoznávat případné problémy a blížící se závady u průmyslových strojů. Neuron k tomu vyvíjí i vlastní hardware. Technologii nyní používají podniky Daimler, BMW, Innogy, E.ON, Airbus nebo LG.

„Víme přesně, jak mají znít čerpadla, převodovky, válce, elektromotory nebo kompresory. Zvuky všech běžných součástí stroje jsou uloženy v databázi. To ale nestačí, náš software pro umělou inteligenci je schopen rozlišit problémové zvuky od pravidelného hučení a okolních zvuků,“ uvádí šéf Neuronu Pavel Konečný.

V Neuronu nyní pracuje dvacet lidí a firma do pražského vývoje hledá další. V loňském roce utržila necelých půl milionu eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).