Hlavní navigace

NFT s částí původního zdrojového kódu WWW se vydražil za 116 milionů korun

30. 6. 2021

Sdílet

NFT WWW Autor: Printscreen, Lupa.cz

NFT zdrojového kódu world wide webu se v aukční síni Sotheby´s dnes vydražil za 5 434 500 USD (asi 116 milionů Kč). Kód do aukce dal autor WWW Tim Berners-Lee. Výnos dražby poputuje na dobročinné účely.  NFT je digitální token, který prostřednictvím blockchainu zaručuje originální původ nehmotných předmětů, jako jsou obrázky, statusy na sociálních sítích nebo dokumenty.

Předmětem aukce bylo 9 555 řádek kódu, který vznikl mezi 3. říjnem 1990 a 24. srpnem 1991. Kód obsahuje implementaci tří jazyků a protokolů, konkrétně HTML, HTTP a URIs. Součástí dražby je také půlhodinová animace znázorňující psaní zmíněného kódu, vizuální znázornění kódu a dopis od Bernerse-Leeho.

Nejde o první případ, kdy osobnost IT světa vydražila NFT kvůli charitativním účelům. V březnu letošního roku například zakladatel Twitteru Jack Dorsey vydražil svůj první tweet. Malajský byznysman Sina Estavi jej koupil za 2,9 milionu dolarů (zhruba 64 milionů korun). Dorsey výnos věnoval na pomoc lidem z Afriky, které zasáhl koronavirus.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).