Hlavní navigace

První tweet zakladatele Twitteru se prodal za skoro 3 miliony dolarů

23. 3. 2021

Sdílet

Jack Dorsey první tweet nft Autor: Printscreen, Lupa.cz

Malajský byznysman Sina Estavi koupil první tweet zakladatele sociální sítě Twitter Jacka Dorseyho za ekvivalent 2,9 milionu dolarů (v přepočtu asi 64 milionů korun). Platba za transakci proběhla v kryptoměně Ether. Získané prostředky Dorsey podle BBC pošle na charitu.

Estavi koupil tweet s textem „just setting up my twttr“ v podobě NFT (nonfungible token). Jde o formu umění využívající unikátní digitální certifikáty, které dokazují vlastnictví určitého digitální artiklu. 

Vedle tweetů se už prodaly i digitální koláže, hudební album nebo hlasovací práva v basketbalovém týmu. NFT svého prvního tweetu momentálně nabízí i někdejší šéfredaktor Lupy Patrick Zandl.

Podle Estaviho ale nejde jen o samotný tweet. Lidé podle něj za několik let pochopí pravou hodnotu tohoto tweetu, stejně jako pochopili obraz Mona Lisy. 

Šéf Twitteru Dorsey uvedl, že Ether utržený za tweet smění na Bitcoin, který pošle přímo na fond pomoci lidem zasaženým koronavirem v Africe, který spravuje charitativní platforma Give Directly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 3. 2021 19:45

    Net

    Tohle nechápu. K čemu je token od tweetu, když tweet je veřejný a každý si může zveřejnit jeho kopii? Navíc původní tweet token neměl...
    Navíc každý si může vyrobit vlastní blockchain s vlastními tokeny, jak se pozná, který blockchain je ten pravý? Připadá mi to prodej pozemků na Měsíci a na Marsu, někdo bohatne na papírech s nulovou hodnotou, ale dnes ani nepotřebuje papír, stačí prodat číslo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).