Hlavní navigace

Nokia vede spor s brněnskou firmou CCV kvůli její značce Lokia

7. 6. 2018

Sdílet

Lokia WMS

Brněnská společnost CCV Informační systémy vstoupila do zajímavého sporu s finským podnikem Nokia. Ten letos v únoru podal prostřednictvím právního zástupce námitky na Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) kvůli značce Lokia WMS, kterou CCV označuje svůj software pro řízení skladů běžící jako služba (SaaS) v cloudu Azure.

Nokii vadí, že má značka Lokia porušovat ochrannou známku Nokia, kterou Finové drží v celé Evropské unii, konkrétně ve třídách výrobků a služeb 1 až 45 s překryvem ve třídách 9, 35 a 42. CCV uvádí, že jeho produkt míří do zcela jiné oblasti a na odlišnou cílovou skupinu. Pravděpodobnost záměny má být mizivá.

„Námitky k názvu našeho skladového programu pro nás byly velkým překvapením a zprvu jsme nevěřili, že mohou být míněny vážně. Na českém trhu je možnost záměny málo pravděpodobná. Prodáváme moderní cloudový software, kterým firmy vybavují své skladové provozy, a do oblasti výroby mobilních telefonů opravdu nemíříme,“ uvádí k tomu produktový manažer Lokia WMS Tomáš Kormaňák.

„Slovo Nokia samo o sobě je v češtině slovo fantazijní. Oproti tomu slovo Lokia je významové označení rodu vážky z rodiny Libellulidae. CCV také nesdílí názor namítajícího (Nokia Corporation), že existuje na straně veřejnosti pravděpodobnost záměny přihlašovaného označení ani z důvodu podobnosti z fonetického hlediska. Spotřebitel bude označení interpretovat jako „lokia vérhaus menidžment system“. Při výslovnosti se na prvním distinktivním místě uplatní konsonanta L, která je z hlediska způsobu tvoření laterální aproximantou v češtině zcela odlišná od výslovnosti konsonanty N, která je nasální okluzivou. Ani grafická podoba obou značek není nijak blízká,“ uvádí dále brněnská společnost.

Nokia uvádí, že podobné kroky realizuje v případě, že se domnívá, že někdo může hodnotu její značky poškodit. CCV už na ÚPV odeslalo námitky a spor nyní posuzují odborníci na patenty.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.