Hlavní navigace

Nokia získala evropskou půjčku ve výši půl miliardy eur, investuje ji do 5G

Sdílet

Jan Sedlák 28. 8. 2018
Nokia

Soutěž o to, kdo si ukousne nejvíce z dodávek technologií pro stavbu 5G sítí, začíná akcelerovat. Finská společnost Nokia oznámila, že od Evropské investiční banky (EIB) získala půjčku ve výši 500 milionů eur, které jí mají v 5G závodech pomoci.

EIB zároveň již dříve v tomto roce obdobnou půjčku poskytla švédskému podniku Ericsson. Ten si půjčil 250 milionů eur s tím, že podmínky mají být jiné než v případě Nokie. Obě firmy chtějí peníze využít na další vývoj a potřebné investice.

Nokia už nedávno oznámila, že si ji jako dodavatele 5G technologií vybral americký T-Mobile. Zakázka má hodnotu 3,5 miliardy dolarů. V USA se staví odmítavě k čínským dodavatelům Huawei a ZTE. Ostrý krok učinila rovněž Austrálie, která Huawei a ZTE zakázala přístup do budování 5G sítí.

Zejména Huawei je považovaný za tahouna vývoje kolem 5G. Západní polokoule se ale čínské konkurence obává a chce si kritickou mobilní infrastrukturu stavět sama. Právě půjčka od EIB, která je podpořena ještě evropským fondem pro strategické investice (EFSI) z takzvaného Junckerova balíčku, má být jednou z cest, jak má Evropa v mobilních sítích konkurovat.

Pro Nokii a Ericsson zároveň mohou investice do 5G sítí představovat vzpruhu. Finanční výsledky obou firem jsou kolísavé. Ericsson také realizuje plán na propuštění 25 tisíc lidí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.